Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
AndreiTIA (33)
ciprian22 (37)
crash25 (31)
danS25 (37)
EugenS (36)
GeoZGA (39)
ghost (35)
mihaita (39)
sabi (40)

In urmatoarele 7 zile
BALOO (60)
BBrz (42)
dann (64)
laurentiuBm (33)
Marius888 (35)
Cretul (49)
Ghivnici (35)
huskyiulian (35)
ms71dna (49)
picutex (41)
AlexIacob (29)
bluezero (33)
danu (49)
florin1986 (34)
gustiag (44)
iirin (52)
LunguC (30)
Rareszi (32)
sorin00 (42)
biker (37)
Bogdansda (34)
Bulhard (35)
ciulea (29)
drm (46)
eNDDu (23)
golddigger (40)
kato (34)
lemans (30)
MosHu (26)
petro76 (44)
stuparuMR (32)
adrian75 (45)
Hunter84 (36)
Michele (53)
silkman (29)
tammiog4 (37)
tudorcj (37)
vali123 (42)
vlad (33)
zalmann (31)
alinsp (36)
DRAGOS80 (21)
petrepaulc (31)
AdrianC (24)
Dani (39)
gal florin laurentiu (38)
MirpMl (44)
nevermore (29)
Petzy (31)
sorinmbo (38)
virgilc (68)
XanderC (33)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun
MihaiTDR 02 Iun

Autorizatie jud. Arad

Legislatia Romaniei in vigoare cu privire la detectia de metal cat si detinerea/comercializarea detectoarelor de metal.
Permisiuni de detectie de la statul Roman sau persoane private.

Autorizatie jud. Arad

Mesaj necititde MarianCi » Lun Oct 20, 2014 1:14 pm

Buna tuturor!

Sunt interesat daca cineva a reusit sa obtina autorizatie de detinere detector in jud. Arad, as avea nevoie de niste sfaturi/informatii.
Eu sunt plecat din tara si detin mai multe detectoare de metale.
La vara o sa vin in Romania si as vrea sa depun cerere de autorizatie.
Imi poate spune cineva daca a intampinat probleme in Arad, cat a durat autorizarea si unde se poate face?

Daca vin in Romania doar pentru a depune cererea, poate o persoana imputernicita de catre mine sa ridice cererea odata ce a fost eliberata?

Cel mai mult ma intereseaza sa detectez pe domenii private cu permisiunea proprietarului dar nu vreau sa am probleme in drum spre locatie, in caz ca sunt oprit de politie.

Multumesc.
Marian
MarianCi
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Garrett (1) Creativ (1)
Imagini: 0
Detector:

Autorizatie jud. Arad

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: Autorizatie jud. Arad

Mesaj necititde raul0101 » Mar Oct 21, 2014 11:30 pm

raul0101
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 4
Teknetics (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Best finder (1)
Detector:

Mesaj necititde Luciano55 » Mie Oct 22, 2014 1:29 am

Colegu raul te rog frumos fara rautate, numai induce alti colegi in eroare daca nu esti in cunostiinta de cauza doar ca sa ai o postare in plus!
Marian atata timp cat nu ai fost condamnat pentru furt din patrimoniu sau trafic de artefacte sau orice din acest domeniu ,cazierul poate sa fie full fata/verso de condamnari si vei putea obtine autorizatia!
Pe motiv ca pleci din tara poti imputernici o terta sa ridice autorizatia pentru tine,eventual o persoana juridica,avocat contabil ,dar se poate si o persoana fizica ! Pt asta va trebuii sa te prezinti la un notar!
Sunt sigur ca nu ai pleca fara sa consulti harta Ran
Spor si succes
PS: la Arad un amic a ridicat-o in 11 zile (nelucratoare incluse)
'' Dricu n-are portbagaj nu iei nimic din ce lasi''
Luciano55
Veteran
Veteran

Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Detector:

Mesaj necititde MarianCi » Mie Oct 22, 2014 12:10 pm

Mulțumesc mult pentru răspuns. Cazierul e curat, în afară de multe abateri în trafic, vreo 10 începând cu 2003 :copilasplans:

O să vin în România special ca să depun cererea și să fac o împuternicire cuiva să o ridice, nu îmi permit să pierd prea multe zile să o ridic eu personal și sper să nu dureze mai mult de 2 zile să depun cererea.

Mult noroc tuturor și, din nou, mulțumesc pentru răspunsuri.
MarianCi
Intermediar
Intermediar

Garrett (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde Luciano55 » Mie Oct 22, 2014 12:17 pm

Cu mare placere si succes, se rezolva totul intr-o zi insa ai grija la intrarea in tara cu detectoarele, si fiind SH nu uita de declaratiile la notar sau facturiile aparatelor in functie de caz
Luciano55
Veteran
Veteran

Detector:

Mesaj necititde raul0101 » Mie Oct 22, 2014 1:07 pm

raul0101
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Teknetics (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Best finder (1)
Detector:

Mesaj necititde Luciano55 » Mie Oct 22, 2014 1:25 pm

Paie greu ca cineva sa iti citeasca ganduriile, ai spus doar curat nu ai facut nici o precizare, iar colegul are nevoie doar de cineva sa i-o ridice se va duce personal pentru depunerea actelor, lucru care este permis de lege
Luciano55
Veteran
Veteran

Detector:

Mesaj necititde MarianCi » Vin Feb 27, 2015 6:07 pm

În primul rând doresc să mulțumesc tuturor celor de pe forum pentru sfaturi și indicații. În al doilea rând o să scriu despre experiența mea cu autorizarea în jud. Arad.

Am fost în Arad pentru 3 zile în care am depus cererea de autorizare.
Primul pas a fost plata taxei de 10 lei la trezorerie. Am greșit clădirea dar un jandarm extrem de politicos m-a îndrumat către clădirea cea mai apropiată de primărie, camera 10, unde am dat peste 2 doamne foarte bine-voitoare. Nu știau exact despre ce taxă este vorba dar au luat banii și i-au virat în contul corespunzător licențelor.

La cazier sfatul meu este să verificați programul de lucru. Am ajuns cu 1 oră înainte de deschidere, eram 3 persoane dar s-au adunat încă vreo 25 care au sărit în față când s-a deschis ghișeul. Cu toate astea, totul a durat aproximativ 30 de minute, incluzând plata taxei de 10 lei + 2 lei timbrul.
La cealaltă intrare de la poliție am discutat cu ofițerul de serviciu care mi-a spus foarte politicos că ar fi cel mai bine să vin dimineața pe la ora 8:15 ca să discut direct cu inspectorul care se ocupă cu autorizarea detectoarelor de metale.

A doua zi dimineață am fost preluat de biroul investigații criminale deoarece persoana care se ocupă de autorizări participa la un simpozion în străinătate. Acolo mi-au fost studiate actele (factura în original + traducere legalizată, CI în original + copie, cazier, chitanța de la trezorerie).
Am aflat că taxa de 10 lei se poate plăti și la poliție, caz în care va apărea scris pe chitanță ”autorizare detector de metale” dar că e bună și chitanța de la trezorerie. Am primit cererea și am complectat-o. O problemă a fost că detectorul l-am achiziționat în luna octombrie în Danemarca și nu mă încadram în termenul de 30 de zile de la achiziționare. Din acest motiv am fost invitat a doua zi să dau o declarație pe propria răspundere în care am explicat că am domiciliul în străinătate și că l-am cumpărat și folosit cu respectarea legislației din Danemarca, am precizat data la care l-am introdus pentru prima oară în țară și data la care voi intenționa să îl folosesc pe teritoriul României (în cazul meu în luna iulie 2015).
Am avut la mine doar unitatea centrală, fără bobină sau tijă. Oricum seria apare doar pe unitatea centrală.

Autorizația pot să o ridic doar personal în luna iulie când mă voi întoarce cu detectorul în țară. Din câte am înțeles nu am obligația să am autorizația la mine dar e indicat pentru a evita neplăceri în caz că detectez în alte localități.

Ca o concluzie generală, totul a durat 3 zile, cam 1 oră/zi. Ce mă surprinde e că am avut marea plăcere de a întâlni doar oameni politicoși și foarte ajutători, începând de la jandarmul de la finanțe, cele 2 doamne de la trezorerie, la cazier, ofițerul de serviciu de la poliție și cei 3 din biroul de investigații criminale.

Mă așteptam să am parte de probleme, de dat explicații peste explicații, declarații peste declarații... dar nu a fost așa.

Dacă tot așa o să decurgă lucrurile în luna iulie, o să am un motiv în plus pentru a mă reîntoarce definitiv în România.

Multă baftă tuturor! :md2:
MarianCi
Intermediar
Intermediar

Garrett (1) Creativ (1)
Detector:

Înapoi la Legislatia Romaniei, permisiuni