Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
AndreiTIA (33)
ciprian22 (37)
crash25 (31)
danS25 (37)
EugenS (36)
GeoZGA (39)
ghost (35)
mihaita (39)
sabi (40)

In urmatoarele 7 zile
BALOO (60)
BBrz (42)
dann (64)
laurentiuBm (33)
Marius888 (35)
Cretul (49)
Ghivnici (35)
huskyiulian (35)
ms71dna (49)
picutex (41)
AlexIacob (29)
bluezero (33)
danu (49)
florin1986 (34)
gustiag (44)
iirin (52)
LunguC (30)
Rareszi (32)
sorin00 (42)
biker (37)
Bogdansda (34)
Bulhard (35)
ciulea (29)
drm (46)
eNDDu (23)
golddigger (40)
kato (34)
lemans (30)
MosHu (26)
petro76 (44)
stuparuMR (32)
adrian75 (45)
Hunter84 (36)
Michele (53)
silkman (29)
tammiog4 (37)
tudorcj (37)
vali123 (42)
vlad (33)
zalmann (31)
alinsp (36)
DRAGOS80 (21)
petrepaulc (31)
AdrianC (24)
Dani (39)
gal florin laurentiu (38)
MirpMl (44)
nevermore (29)
Petzy (31)
sorinmbo (38)
virgilc (68)
XanderC (33)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun
MihaiTDR 02 Iun

Nemultumit de pret. Ce se intampla?

Legislatia Romaniei in vigoare cu privire la detectia de metal cat si detinerea/comercializarea detectoarelor de metal.
Permisiuni de detectie de la statul Roman sau persoane private.
Urmaresc subiectul: MYDO

Re: Nemultumit de pret. Ce se intampla?

Mesaj necititde pratmin » Vin Noi 22, 2013 7:52 pm

http://www.okazii.ro/antichitati-arheol ... -a52604356
http://www.ebay.com/itm/SISCIA-MUSEUM-B ... 1323706470
http://www.ebay.com/itm/SISCIA-MUSEUM-E ... 1323653410
http://www.ebay.com/itm/Ancient-Celtic- ... 0634796297

Acestea sunt doar cateva exemple de vanzari.
Prima este vanzarea pe okazii a unui roman, ma intreb daca stia legislatia cand a postat. Ma intreb si daca pana la urma l-a vandut sau a intrat in filaj...
Preturile nu ajung chiar asa sus, cel mai mare pret l-am vazut la 499USD.

Oricum ar fi, eu personal nu as da libertatea pentru cativa banuti in plus pe care eventual i-as putea obtine prin vanzarea pe piatra gri. Consider ca de multe ori evaluarea este mai sus decat pretul de vanzare pe astfel de site-uri.

Si fiind in asentiment cu colegul @Orycteropus, spun ca toporul celt pe care l-am descoperit in vara si predat (donat) la muzeu mi-a dat satisfactie si puterea de a umbla pe dealuri in fiecare moment liber. Iar noaptea dorm atat de bine incat visez frumos, un tezaur :)
pratmin
Staff
Staff

Medalii: 10
Fisher (1) 500 posturi (1) 1000 posturi (1) 1500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1)
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde vmmro » Vin Noi 22, 2013 8:38 pm

Va multumesc tuturor pentru informatiile de pana acum.
Vali
vmmro
Începator
Începator

Medalii: 1
Garrett (1)
Detector:

Mesaj necititde Orycteropus » Sâm Noi 23, 2013 9:46 pm

Inainte sa iau contact cu detectia de metale si ,implicit, sa ma pun la punct cu legislatia , la fel as fi procedat si eu. Daca as fi gasit , as fi cumparat , as fi primit de la strabunici ...ceva vechi si valoros , de care nu as fi avut nevoie , in primul rand m-as fi gandit sa il fac bani .
Sa stiti ca legislatia are multe lacune si ele pot fi speculate usor de orice avocat ceva mai deschis la minte.
Este drept ca lipsa cunoasterii legislatiei nu te absolva , insa dreptul de proprietate in tara noastra ...cica ar fi garantat de stat. Un atribut al proprietatii este si acela ca poate fi vanduta . In mod normal , scoaterea din tara a unui obiect de patrimoniu poate fi vazuta ca fiind o ilegalitate ..vanzarea lui in granitele tarii catre un cumparator de buna credinta , colectionar , nu ar trebui sa contravina in nici un caz legii .
Chiar si in cazul posesiei de detector de metale si al faptului ca un cetatean este autorizat sa il foloseasca , sunt teribil de curios cum poate demonstra in instanta ,un procuror , ca un eventual obiect de patrimoni pe care l-ar vinde cetateanul , a fost descoperit cu detectorul de metale ?
Acum cativa ani am vandut o masina de cuzut Singer . A fost a bunicii mele , care a murit de pe vremea lui Ceausescu ...si la care un tip mi-a facut o oferta bunicica. Cred ca va imaginati ca nu am descoperit-o pe undeva cu detectorul de metale :-) . Aceasta tranzactie nu poate fi plasata sub incidenta legii obiectelor de patrimoniu ..desi , tzacanitoarea era destul de veche. Pe de alta parte , cred ca ar exista imbecili prin ministerul culturii sau prin vreun departament de politie ...care sa se uite crucis la tranzactia mea .
In plus , va asigur ca in veci de-a pururi , nici un minister din Romania , nu va avea vreodata fonduri sa cumpere ( chiar si la o evaluare de 10 % din valoarea corecta ) toate tampeniile care se incadreaza la " obiecte de patrimoniu " din tara noastra.
Mie mi se pare aberant ca orice saiba de bronz sa se incadreze la inel de patrimoniu , orice banut de argint sa faca obiectul unei expertize complexe , orice tablie ruginita la "fibula romana " ...si orice fier plat si ruginita ca naiba ...la sabie dacica , romana sau ...mai stiu eu ce provenienta.
Sigur ca daca vrei sa vinzi 10 kg de monede de arginta ...este suspect si ilegal.
Sigur ca daca scoti un cufar de kosoni la vanzare ...esti un traficant .
Sigur ca nu poti vinde bratarile dacice ...dar prin minune ai bafta sa dai de ele .
Dar ...orice schija , orice varf de sageata ...orice tiganie metalica ...sa fie obiect de patrimoniu , este o imbecilitate si o interpretare de cretin a vreunui reporter sau angajat la stat in cadrul vreunui muzeu .
Sa nu cadem in aceasta capcana .
Pamantul este rotund , deci nu putem sta cu fata la toata lumea !
Orycteropus
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 3
Teknetics (1) Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Imagini: 17
Detector:

Mesaj necititde dublon » Sâm Noi 23, 2013 11:03 pm

Orycteropus, tu cand ai inscris detectorul ai scris ca il folosesti la cautat metale sau comori ? Nu, ai scris ca pentru activitati recreative, deci : nu-ti ajunge ca ai fost in padure, ai respirat aer curat , ai pus ceva muschi tot sapand, ai fost alergat de vre-un caine e.t.c ? Pai astai smecheria, avem dreptul sa iesim in natura, oare nu-i destul ? Ba da ,ca aia de la zdup nu au acest drept, tu trebuie sa sti ca in Codlea e o institutie dinasta si tare si-ar dori si ei o iesire in natura. Asa ca fi fericit si cum zice un sef mai sever : ia mai taci si sapa.Ce sa facem aceasta e Romania unde avem o gramada de obligatii si nu mai avem timp pentru drepturi. Asa ca sa ne bucuram de dreptul la natura pana nu ne ia la ochi vreunu cu ochi albastri. Sa pastram pentru noi nemultumirile ca sa putem respira . O seara cat mai buna si vise placute.
dublon

Mesaj necititde PL500 » Sâm Noi 23, 2013 11:15 pm

Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Medalii: 8
Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde Orycteropus » Sâm Noi 23, 2013 11:30 pm

Nu m-am facut inteles din prima ...dar sunt incapatanat , mai incerc !

Eu vreau sa scot in evidenta faptul ca lucrurile nu stau chiar asa cum sunt prezentate de reporteri sau asa cum sunt prezentate de anumiti oameni ai legii care nu sustin pozitia oficiala a autoritatilor .
Vreau sa spun ca, in realitate, nu cred ca se ajunge la acuzatii , decat in situatii extreme , gen : bratari dacice , sexterti si kosoni .
Adica , nu trebuie sa avem aceasta atitudine de milogi , in care suntem ciuca oricarei batai de joc , suntem tinta oricarei fufe de la vreo televiziune , suntem infractorii de serviciu atunci cand gasim un fier ruginit care , chipurile , este veriga lipsa intre nu stiu ce epoci trecute.
Am un detector de metale. Nu spun ca l-am luat ca sa gasesc comoara lui Decebal , dar cu siguranta ca nu l-am cumparat pentru potcoave ruginite. Adica in halul asta de ipocrizie nu ma poate duce nici o autoritate a statului . Am o varsta la care am ajuns acumuland o experienta de viata. Stau drept in fata oricui , nu ma milogesc nici macar de autoritatile statului si nu accept ideea ca trebuie sa fiu umil pentru a desfasura un hobby absolut legal , pentru care sunt autorizat de legiuitor.
Atitudinile acestea , sau sugerarea lor de catre unii practicanti ai detectarii de metale , imi fac sila !
Nu am nimic de ascuns , nu urmaresc sa fac nici o ilegalitate ...mi se rupe de autoritatile statului , daca acestea intentioneaza sa imi incalce orice drept, intelegeti ? Ele sunt puse acolo sa imi protejeze drepturile , nu sa mi le ingradeasca pe cele pe care le-am obtinut. Exista aceasta abordare gresita a multor pasionati de MD si eu nu sunt de acord cu ea . Daca stam cu capul plecat , putem sa scoatem in continuare suruburi si caiele ruginite ...ce sa spun ! Frumoasa lectie de demnitate.
Pamantul este rotund , deci nu putem sta cu fata la toata lumea !
Orycteropus
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 3
Teknetics (1) Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Imagini: 17
Detector:

Mesaj necititde PL500 » Sâm Noi 23, 2013 11:43 pm

Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde dublon » Dum Noi 24, 2013 12:00 am

Va intreb ceva, mai ales pe cei din Valcea.Iulian cel cu sacu de arginti oare nu la schimbat media si societatea impertinenta dupa ce a gasit acel tezaur ? Oare datorita cuvintelor cu dublu inteles spuse la adresa lui nu lau suparat ? Oare nu au fost clipe cand in gandul lui a incoltit idea ca mai bine nu gasea acei arginti care i-au facut viata mai complicata ? Normal si intr-o tara normala ar fi fost ca atunci cand a gasit argintii si i-a predat sa fie felicitat public ( ce s-a si intamplat ) si dupa aceea sa primeasca toata recompensa si sa fie lasat in pace nu facut cautator de comori si alte aluzii.Dar cum in tara noastra oamenii cinstiti sunt huliti de ceilalti nu ne putem astepta la ceva bun. Noi suntem bagati la gramada hotii cu cinstitii si nu vor sa faca diferenta ca le scade retingul. In concluzie, daca gasiti o comoara sa va asteptati la rautatea oamenilor si invidia lor.
dublon

Mesaj necititde PL500 » Dum Noi 24, 2013 12:25 am

Din nefericire termenul "cautator de comori" a capatat o
semnificatie peiorativa. Nu caut comori (spun asta deoarece
nu am gasit una :D) insa nu mi-ar displace sa gasesc una.
Repet: atat timp cat urmezi calea legala in eventualitatea
decoperirii unui lucru de patrimoniu national nu vad de ce
sa ai neplaceri.
Probabil termenul "cautatori de comori" este confundat
cu braconieri arheologici, de aici aceasta negare.

Aaa, inca ceva, daca voi descoperi ceva piese cu valoare
arheologica cu siguranta le voi dona, daca descoperirea va fi mai substantiala cu siguranta o voi preda, de data asta asteptand si o
recompensa.

Voi nu la fel ?
Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Detector:

Mesaj necititde dublon » Dum Noi 24, 2013 1:00 am

Prin cuvantul ,cautator de comori , vor sa arate un om insetat de inbogatire, o inbogatire rapida si plina de nereguli. Dar numai un detectorist stie cat la suta sunt sanse sa gasesti o gramajoara de bani din argint sau aur care au o valoare materiala cat de cat.Uni poate ca nu vor gasi toata viata lor o mana de arginti. Sant curios de exemplu cand vor mai gasi cei trei colegi din Prahova inca o mana de monede romane sau tot din argint. Sa vedem. Eu zic ca sansele sunt foarte mici. Si atunci de ce cand cineva gaseste si preda obiecte valoroase la muzeu incep eschivarile, ca nu sunt bani, ca nu au valoare, ca mai bine fale donatie de parca am fi pe vremea pionierilor cand cineva facea o munca voluntara era dat exemplu cat de patriot este. Domnilor acum nu mai suntem o tara comunista, suntem o tara capitalista, si ce inseamna cuvantul CAPITAL ? Inseamna bani, capital= bani. Traim intr-o lume a banului, unde banul are cuvantul, are puterea, are dreptatea de partea lui.Uitativa in jur cand doi se cearta, cine are dreptate ? cel cu bani mai multi. Da le dau dreptate celor care cer partea lor de bani pentru cele gasite ( si ma refer la bani curati prin predarea la muzeu ), da este dreptul lor pentru ca au si ei cheltuielile lor cu acest hobi si nu i-si permit ca Americanii sa stranga monede de placere dar ii vezi cu gipane 4x4 ca au serviciu bine platit. Cand o sa avem si noi servici de boss atunci o sa ne permitem sa donam si un sac cu bani. Uitativa la acest filmulet poate cu unul dintre cologi , asa ar trebui sa fie colaborarea dintre detectoristi si arheologi si sa speram ca va sosi si ziua acea. Sa de-a Domnul.
http://www.youtube.com/watch?v=v8i-uXh-Ohc
dublon

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislatia Romaniei, permisiuni