Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
biker (37)
Bogdansda (34)
Bulhard (35)
ciulea (29)
drm (46)
eNDDu (23)
golddigger (40)
kato (34)
lemans (30)
MosHu (26)
petro76 (44)
stuparuMR (32)

In urmatoarele 7 zile
adrian75 (45)
Hunter84 (36)
Michele (53)
silkman (29)
tammiog4 (37)
tudorcj (37)
vali123 (42)
vlad (33)
zalmann (31)
alinsp (36)
DRAGOS80 (21)
petrepaulc (31)
AdrianC (24)
Dani (39)
gal florin laurentiu (38)
MirpMl (44)
nevermore (29)
Petzy (31)
sorinmbo (38)
virgilc (68)
XanderC (33)
29HHH (32)
badlion (42)
dragos1984d (36)
gonguta (32)
lucianluca (34)
QuietKey (35)
vlad95vlad (55)
cipriotu12 (32)
Detector (59)
ggabi (53)
Gogoreata (48)
ionut (33)
mchirilas (60)
nDan (37)
silus (35)
Tigermeet (31)
Victor86 (45)
ACM1983 (37)
anonim (32)
buncescu (36)
dikso (52)
Fireball (53)
GeorgeHep (34)
marco (32)
mugurel (32)
RaStaSRM (39)
Ristian (38)
Tony13 (45)
apicius (44)
pierino (44)
rocky (34)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun
MihaiTDR 02 Iun

Cautare aur cu detectorul sau alte metode

Legislatia Romaniei in vigoare cu privire la detectia de metal cat si detinerea/comercializarea detectoarelor de metal.
Permisiuni de detectie de la statul Roman sau persoane private.
Adaugari la favorite: cuburo83, nyk2013
Urmaresc subiectul: digger, lukes, nyk2013

Re: Cautare aur cu detectorul sau alte metode

Mesaj necititde adriancraiovan » Mie Sep 29, 2010 1:04 pm

Teama nu face bine din multe puncte de vedere... da nici curajul frate cu inconstientza :). Nu prea imi place sa ma risc cu legile noastre... dar pare safe... cateva lopatzele si galetushe... problema apare cand vine cineva cu picamarul...

Pai ramane stabilit... cand vreti sa organizam ceva eu sunt pentru...
Daca nu ... o sa merg singurel cand o sa am timp si vreme faina. Anul asta ... e posibil sa se cam inchida fereastra repejor.
Nu stiu despre partea cu separatul care pare mai complicata plus posibil ilegala...dar macar de adunat cateva pungi de minereu dupa instinct si ceva studiu al zonei ... nu strica. Face bine la sanatate ;)
Ultima oară modificat de adriancraiovan pe Joi Sep 30, 2010 4:59 pm, modificat 1 dată în total.
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde Monte Cristo » Mie Sep 29, 2010 1:54 pm

Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde adriancraiovan » Mie Sep 29, 2010 4:48 pm

Iata un articol interesant:

http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=st ... a-Olanesti

Dupa cum spuneam, se spune ceva despre o autorizatie pentru zona Apuseni... dar nimic clar.
Paraul Baiasu pare o idee buna pt nisip aurifer deoarece are traditie (Baies - cautator de aur), plus ca este mai aproape de Bucuresti.
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde scarface » Joi Sep 30, 2010 1:37 pm

-"adicraiovan"-vorbeai despre folosirea mercurului-vezi ca intri sub influenta legii-"substante interzise;desi prin folosirea acestuia se obtine cel mai calitativ praf de aur.a doua metoda ar fi topirea amestecului prin care se poate obtin acele "oute"(bilute) de aur dar mai slab calitativ-adica cu o puritate ma mica.
life its a bad joke,dont take it serious!
scarface
V.I.P
V.I.P

Medalii: 5
Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Invatat (1) Cercetas (1) In slujba istoriei (1)

Mesaj necititde adriancraiovan » Joi Sep 30, 2010 4:40 pm

Scarface... M-am documentat si eu si intr-adevar e ilegal sa folosesti mercur ca sa nu mai vorbim de cumparat sau vandut...desi este discutia ca exista termometre cu mercur in aproape fiecare casa...
Eu am scris cam care este folclorul si ce faceau stramosii nostrii pentru a obtine aur relativ pur. Intre timp s-au schimbat legile.
Cred ca o sa ne rezumam la a cauta aur in stare nativa ... acele mici fragmente care se pot vedea cu ochiul liber...
Se pare ca sunt piedici legale pentru o asa activitate, dar daca avem grija sa gasim locul si metoda legala cred ca se poate... placerea de a descoperi un firicel de aur dupa ce stai cu saitrocul in apa cateva ore mi se pare ceva deosebit :)... macar sa gasim noi ceva...
Scopul meu este sa nu incalc nicio lege si sa imi pot face damblaua... e greu dar nu imposibil.
Apropos... stie cineva daca folosirea unui "sluice box" improvizat intr-un rau de la munte la noi este considerata o ilegalitate?

Nu stiu mai nimic de a doua modalitate dupa cea cu mercur... cred ca te referi la a aduna particulele mici de aur vizibile cu ochiul liber si a le topi intr-o bilutza. (asta putem face si noi ... cu conditia sa gasim macar cateva particule :))...
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde scarface » Joi Sep 30, 2010 5:53 pm

-a doua metoda pe care o stiu eu este topirea directa a acelui praf fin care s-a adunat in saitroc (cand ai reusit sa aduni cateva sute de grame din acel praf).prin topire aurul impreuna cu alte metale se unesc formand un aliaj iar sterilul ramane deoparte.beleaua este ca aurul se topeste la peste 1300 grade celsius cu mult peste altemetale iar asta face ca acesta sa acumuleze prin topire si alte metal scazadu-i astfel puritatea.
-sunt si alte tehnici pentru extragerea acelui nisip aurifer in cantitati mai mari decat "saitrocul"
-am gasit asta pe net http://www.mygoldpanning.com/ mie imi place mult,iar youtube are tipul niste filmulete tare faine
Ultima oară modificat de scarface pe Vin Oct 01, 2010 5:46 pm, modificat 1 dată în total.
life its a bad joke,dont take it serious!
scarface
V.I.P
V.I.P

Medalii: 5
Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Invatat (1) Cercetas (1) In slujba istoriei (1)

Mesaj necititde adriancraiovan » Vin Oct 01, 2010 2:59 pm

Am studiat si eu problema...sunt multe articole si filmulete pe net cu extragerea cu sluice box si panning. Am mai citit ca in anumite zone din america este interzisa folosirea de sluice box in anumite parauri si rauri.

Mie mi se pare interesant... plus ca sunt sanse mari de reusita cu un sluice box.
Intrebarea mea ramane... oare exista vreo lege care sa interzica folosirea unei asemenea cutii prin paraurile de la noi din tara? Am vazut un articol in care scria ca in apuseni nu se poate pentru ca e zona protejata...
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde digger » Vin Oct 01, 2010 3:32 pm

In afara zonelor concesionate binecunoscute si a celor protejate din punct de vedere al mediului,este OK...Nu mai cautati prevederi legislative care nu exista...
digger
Veteran
Veteran

Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde adriancraiovan » Mar Oct 05, 2010 1:17 pm

Update in ce priveste metodele de cautare:
Saptamana asta am construit un sluice box improvizat si un blue bowl si par sa functioneze.
De blue bowl sunt incantat, iar sluice box-ul este improvizat si nu este cel mai frumos, dar pare sa mearga cat de cat.
Am experimentat cu nisipul de la poarta si am reusit sa separ o cantitate de nisip negru, dovada ca functioneaza si ca daca in materialul spalat exista aur pe langa nisipul negru, acesta fiind putin mai greu, cu siguranta l-as fi prins.

Ca si probleme pe care le vad:
- Materialul trebuie cernut pentru a nu incarca sluice-ul cu pietre mari.
- Sluice box-ul are nevoie de o viteza de curgere a apei destul de mare, iar apa trebuie sa fie mica pentru a putea monta asa ceva.
- Alternativa ar fi un high banker (sluice box cu pompa de recirculare atasata), dar aici intervin probleme cu pompa... baterii... transportul pana la locul unde este materialul... desi sunt si avantaje pentru ca poate fi montat oriunde exista o apa cat de mica si material cu shanse mari de a contine ceva.

Pentru blue bowl:
- viteza vortex-ului apei trebuie controlata si nu trebuie sa fie mare pentru ca la noi se spune ca este aur in forma de granule destul de fine, iar viteza vortex-ului face separarea... cu cat este mai mare, cu atat raman in bowl fragmente mai mari, iar cele mici sunt evacuate indiferent din ce sunt, fier, plumb, aur.
- viteza de separare este foarte mica: eu am reusit sa procesez cam 2 cani (1 cana - 250 ml) de material cernut in aprox 2 ore.

Pentru a gasi cativa fulgi de aur... inteleg ca este necesar sa gasesti undeva un loc unde se afla cu siguranta aur (zone libere, neconcesionate, neprotejate), trebuie scoase in jud de 10 galeti de material de pe langa un rau din diferite locuri unde s-ar fi putut depune... aceste galeti trebuiesc cernute printr-o sita cu orificii de 5-7 mm... trebuie trecut materialul printr-un sluice box bun cu debitul si inclinatia bine reglate, avand in minte ca acesta trebuie sa prinda particule fine de aur... odata la maxim 1 galeata de material trebuie oprita instalatia si curatata intr-un recipient separat, iar concentratul (asa ii spune desi poate sa nu contina aur :)) trebuie dus acasa... Odata ajuns acasa concentratul (ar trebui sa iasa cam jumatate de galeata dupa spalare) trebuie sa fie trecut prin blue bowl la viteza mica pana se obtine o pulbere care este un amestec de praf de aur (daca este in zona) si nisip negru care se poate indeparta apoi prin diferite metode.

Cam asa vad eu o operatiune cu ceva shanse de succes.
Teoria cel putin cam asa o vad.

Voi ce ziceti?
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde adriancraiovan » Lun Oct 11, 2010 4:00 pm

Iata un articol care dovedeste ca se poate merge pe raurile neconcesionate fara nici o problema la cautat de aur:

http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=st ... de-Valcea-

Ca si update... am fost pe Arges la 20 de km de Bucuresti cu sluice-ul caruia i-am atasat o pompa la 12 V si o baterie de scuter ca sa nu mai depind de fluxul de apa si am spalat cateva ore nisip.
Am separat acasa cu blue bowl-ul nisipul ramas si nu mica mi-a fost uimirea sa gasesc deja vreo 4 fulgisori de aur. Sunt galbeni si se vede clar ca sunt mai grei decat orice alta particula din jur.
Deci se poate.
Cantitatea de pe Arges, atat de departe de izvor este infima si ca sa faci un gram, probabil trebuie sa speli 10 tone de nisip.
Ca sa gasesti o cantitate pe care sa nu o iei cu penseta de microchirurgie trebuie mers in zonele de munte din apuseni.
Concluzia mea este ca aur este aproape oriunde si cu ultensilele potrivite si multa munca si pasiune se poate scoate la lumina fara sa incalci nici o lege. Ca sa scoti o cantitate mai mare, este nevoie de o zona de munte cunoscuta si si mai multa munca si rabdare. Deocamdata cred ca detectorul nu are nici un rol la noi pentru ca aurul la noi este mai mult sub forma de fulgi si particule mici, prea mici pentru a sensibiliza o bobina. Daca gasesc ceva mai mare o sa va zic :)

Daca vrea cineva detalii pot sa impartashesc cu placere ce am invatzat.

Toate cele bune si vanatoare placuta.
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislatia Romaniei, permisiuni