Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
cadmiumtdc (37)
Cristi4net (57)
just4blue (38)
myrel (35)

In urmatoarele 7 zile
andante78 (38)
Burebista (39)
christian7 (31)
ciprian.hitro (52)
gsmgsa (43)
homeboy (33)
micu_klein (29)
MihaiV (38)
smoothbite (43)
sstefan (33)
universal (51)
bog (44)
Dan1234 (37)
holland (41)
Kerch (21)
misucar (59)
panfiloiu comin (48)
radumoto (38)
tamas (38)
Teofil (25)
Vlad19 (27)
andapanda (31)
Apolo (27)
athon (38)
atlantida (27)
beckvitan (30)
Mihaiul (32)
nekhbet (35)
time (30)
valachia (27)
alexyuly (33)
Antrax (31)
arpi (41)
JustMe (35)
Steyrm7 (38)
zonecul1 (73)
alinmirea (35)
cladovan (38)
Florin2017 (38)
Keepmylove (33)
klark (29)
Madalin (34)
pafnutye1 (50)
SabEm (34)
schibitu (45)
tanisha (33)
Vernonmi (34)
ggabug (42)
mihaides (25)
MihaiDesign (30)
narcistip (42)
noaptes73 (36)
zambar3tu (39)
alfy (50)
damian (31)
martyt13 (61)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun
MihaiTDR 02 Iun
Sylviu2713 26 Mai

Cautare aur cu detectorul sau alte metode

Legislatia Romaniei in vigoare cu privire la detectia de metal cat si detinerea/comercializarea detectoarelor de metal.
Permisiuni de detectie de la statul Roman sau persoane private.
Adaugari la favorite: cuburo83, nyk2013
Urmaresc subiectul: digger, lukes, nyk2013

Mesaj necititde adriancraiovan » Lun Sep 27, 2010 4:05 pm

Salut,

E un topic mai pretentios dar pe buzele multora...
Eu il gasesc interesant mai ales din cauza ca detectorul meu (Xterra 705) are un mod de prospectare cu care teoretic pot cauta aur.
Intrebarea este unde in Romania putem merge cu detectorul sau saitrocul sa ne facem damblaua eventual sa descoperim peisajele si aerul curat cu care eu unul m-as multumi in cazul in care as merge undeva fara sa gasesc niciodata nimic. (cred ca asta este de fapt baza acestui hobby)
Banuiesc ca Rosia Montana nu este cel mai potrivit loc intrucat este prea mare tam tam-ul pe langa acest subiect, plus ca am impresia ca este concesionat totul de RMGC desi nu cred ca toate paraiele din zona sa fie concesionate. (nu am studiat indeajuns subiectul)
Mi-ar placea sa studiem problema si eventual sa facem o vizita vreodata intr-o zona.
Intrebarea este deci daca cineva cunoaste zone in care exista o istorie in ce priveste minereul aurifer si daca sunt zone in care putem merge linistiti eventual cu o farfurie mare si rotunda si cu detectorul si sa ne distram fara sa incalcam vreo lege. De gasit stim cu totii ca sunt shanse mici, insa cred ca fiecare din noi ar incerca macar odata asa ceva. Eu zic mai intai sa gasim ceva intr-o modalitate legala.
Exista vreun tip de autorizatie ce trebuie scos de la vreo primarie locala? Eu am cautat pe net dar nu am gasit decat cateva articole cu braconaj in zone protejate... si nu inteleg mare lucru.
Stiu ca exista o autorizatie speciala care se poate scoate in Romania ca sa devi cautator de aur autorizat (foarte complicata si costisitoare), dar eu am serviciu si nu am de gand sa fac asta decat cum am spus mai sus... pentru ca mi se pare interesant si fun. Mai stiu ca trebuie concesionate zonele pe care se fac cautarile cu acea autorizatie. Stiu ca daca ma duc la un parau care nu are nici un fel de istorie in ce priveste aurul si caut aur nu are nimeni ce sa imi faca, deoarece intra sub incidentza aceleiasi legi ca si utilizarea detectorului. Totusi, as vrea sa aflam daca putem merge si in zone in care exista totusi o sansa cat de mica sa gasim ceva.
Digger spunea ceva de un judet invecinat cu Harghita in care sunt paraie cu minereu. Poate detaliezi.
Plus sa impartasiti ce cunostinte aveti in acest domeniu pentru a evita situatiile neplacute.
De exemplu eu am vrut sa testez modul de prospectare al aparatului la un parau prin judetul Caras Severin unde stiam ca nu este nici un sit arheologic in RAN, dar mi-am pus aceasta intrebare (Daca exista vreo lege care sa interzica, cautarea de aur in anumite zone). Mersul la primarie pentru a intreba la cadastru e destul de dificil cand esti in concediu pentru doua trei zile... Poate exista o lista cu zonele protejate in acest sens... voi ce stiti?

Toate cele bune
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: Cautare aur cu detectorul sau alte metode

Mesaj necititde digger » Lun Sep 27, 2010 4:52 pm

digger
Veteran
Veteran

Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde scarface » Lun Sep 27, 2010 5:55 pm

-aur aluvionar -cam in tot asa numitul "triunghi aurifer" Rosia-Zlatna-Sacaramb-si nu neaparat;chiar si in zonele limitrofe acestuia.bunicul meu a trait intr-o astfel de zona. acum 5-6 ani mi-a artat o tehnica de folosire a "saitrocului"sau a covoarelor de lana,nu am gasit aur ,de fapt mi-am pierdut repede rabdarea dar in momentul cand am sters saitrocul (defapt un mic lighean de plastic al carui fund a fost frecat cu smirghel) de partea din fata a tricoului meu acesta a inceput sa staluceasca.pe vremuri multi oameni se indeletniceau cu aceasta,si o duceau bine-spunea bunicul meu.
-pentru cine vrea sa incerce e bine de stiut ca acel nisip aurifer foarte fin are de fapt culoarea neagra.
-despre pepite nu stiu nimic.
-despre autorizatie de cautator de aur stiu de un domn mai invarsta din satul Stanija-el ar detine una si ar fi singura din Hunedoara
life its a bad joke,dont take it serious!
scarface
V.I.P
V.I.P

Medalii: 5
Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Invatat (1) Cercetas (1) In slujba istoriei (1)

Mesaj necititde Monte Cristo » Lun Sep 27, 2010 9:52 pm

Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde adriancraiovan » Mar Sep 28, 2010 9:12 am

http://www.zf.ro/afaceri-de-la-zero/pri ... a-2890896/

Asta e pe net in legatura cu acel cautator. Zice ca are concesionate terenuri in zona si in anumite articole scrie ca il costa reinoirea autorizatiei 6000 Ron pe an.
Stie cineva de concesionari in zona? Locuri pe unde nu ai voie sa faci detectii sau gold panning?

In ce priveste cautatul de catre noi intrebarea se pune daca este legal sa cautam in acele parauri din patrulaterul sau triunghiul aurifer fara sa incalcam vreo lege.
E simplu sa te sui in masina si sa faci o iesire pana in acea zona intr-un weekend si sa iti iei detectorul si saitrocul chiar si improvizat, insa este ok din punct de vedere legal?
Cat despre gasit ceva... stim toti ca aurul este valoros tocmai pentru ca este asa de greu de gasit. Iar pe de alta parte... cine nu cauta ...cu siguranta nu gaseste. Putem incerca 100 de locuri sa verificam teoria americanului :)
Pentru o asa activitate trebuie acordat timp pe care multi dintre noi nu il avem, insa ca si placere din cand in cand pentru o iesire in munti mi se pare un scop sanatos pentru minte si trup. Tot ce imi doresc eu este sa stim cu siguranta ca nu incalcam vreo lege si sa ne adunam cativa care sa iesim candva. :)
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde Monte Cristo » Mar Sep 28, 2010 11:09 am

Am sa fiu scurt deoarece trebuie sa plec. Am sa revin insa la subiect.

V-am spus in postul anterior ceea ce cred despre legalitatea activitatii. Atata timp cat acea persoana a reusit sa concesioneze teren in triunghi, nu vad de ce altcineva n-ar putea sa faca acelasi lucru sau sa caute.
Cereti via rmgc detalii si harti ale lucrarilor miniere sub si supra, cariere si eventual patrimoniu (au sigur). Pe dumnealor ii puteti intreba si despre posibile cautari in zona cu saitrocul (probabil cu detectorul e ceva mai dificil).

Vazusem in urma cu ceva timp o stire despre niste sateni care cautau fara probleme intr-un parau. Din pacate nu-mi aduc aminte unde anume se intampla acest lucru. I-am aratat lui Cristi (digger) stirea, poate el isi aduce aminte si astfel ne ajuta putin.

Va salut.
Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Detector:

Mesaj necititde scarface » Mar Sep 28, 2010 12:06 pm

-in aceasta zona se poate extrage relativ usor aur folosind "saitrocul" sau alte metode mai ales in izvoarele care ies direct din mine de aur-problema este cantitatea foarte mica de aur gasita si adunata in timp.de aceea iti trebuie rabdare nemasurata si mult timp.tot bunicul meu povestea despre familii intregi care nu faceau altceva decat cautau (nu aveau animale,nu cultivau pamantul)si totusi aveau o situatie buna.toatea stea se intamplau prin anii 1910-1930-1940,dupa care au venit comunistii si... . acum in zona se povesteste despre pesoane care au refuzat sa-l predea statului si probabil a ramas ascuns prin te miri ce locuri.satul din care provin se numeste Porcurea(in vechime) acum se numeste Valisoara----a nu fi confundata cu alta Valisoara tot din jud.Hunedoara.
life its a bad joke,dont take it serious!
scarface
V.I.P
V.I.P

Medalii: 5
Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Invatat (1) Cercetas (1) In slujba istoriei (1)

Mesaj necititde adriancraiovan » Mie Sep 29, 2010 9:09 am

iata o ipoteza ce mi se pare buna de incercat:
mers la un parau in care stim cu siguranta ca exista ceva minereu, strans din zona fara sa sapam sau mai stiu eu ce distrugeri cateva castroane de nisip sau pietris de prin parau si pe langa... spalat cu saitrocul pana cand gasim urme de nisip negru si acest minereu spalat si separat cat de cat pe principiul gravitatiei il punem intr-o punga... facut asta toata ziulica iar cu ce reusim sa strangem mergem acasa. Asta as vrea sa stiu daca este legal pentru ca asta e partea in care poate veni politistul local si sa ne ia de maneca sa zica nush ce lege interzice asa ceva.
In al doilea rand acasa sa aplicam ce au facut si bunicii nostrii si anume sfaramat intr-o pulbere fina tot materialul cu un dispozitiv ceva... apoi pe o placa de cupru acoperita cu mercur intr-un lighean cu apa spalam pulberea, iar daca este ceva aur, acesta se amalgameaza cu mercurul... se aduna amalgamul cu un spaclu de pe placa separandu-se printr-o carpa densa si uda mercurul neamalgamat... se obtine o bila de amalgam de consistentza cositorului semitopit ...urmatoarea etapa ar fi mai riscanta si necesita un dispozitiv artizanal precum cazanul de tzuica... un recipient inchis, eventual de sticla care in partea de sus are o spirala deschisa la capat ce trebuie tinuta in apa rece, incalzirea amalgamului la o temperatura destul de mare face ca mercurul sa se evapore si acesta se condenseaza in spirala, putand fi refolosit si nepoluand in nici un fel. (se recomanda oricum aceasta activitate sa fie efectuata in aer liber) Problema este ca daca nu este folosit acest dispozitiv, mercurul evaporat este usor inhalat si foarte toxic, nu mai vorbim de eliberarea lui in atmosfera. Dupa evaporarea mercurului ramane aur destul de pur, cantitati infime, dar este aur.
Cam asta e teoria ce se gaseste in folclorul oral si pe internet...
Am auzit-o si eu si mi se pare interesanta si as incerca odata pentru ca mi se pare foarte util de stiut... daca merge...cum merge... etc... nu se stie ce vom face la pensie :)
Voi ce ziceti?
adriancraiovan
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde digger » Mie Sep 29, 2010 11:35 am

digger
Veteran
Veteran

Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde Monte Cristo » Mie Sep 29, 2010 11:51 am

Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Detector:

Următorul

Înapoi la Legislatia Romaniei, permisiuni