Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)

In urmatoarele 7 zile
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)
alfonsinho (34)
klan (48)
vulcan1978 (42)
cosmonat (29)
FiareVechi (30)
Gabriel (30)
Vali1210 (50)
Dinamor (44)
AlexBr (36)
Axel067 (35)
dorianq (22)
matei21 (38)
narcis86 (34)
qvadis (34)
ThutAnkh (43)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

In sfarsit: Detech Chaser - mult asteptatul Detech cu ecran!

Imagine

Re: In sfarsit: Detech Chaser - mult asteptatul Detech cu ec

Mesaj necititde matteo » Mar Dec 08, 2015 6:58 pm

Are adancimea oricarui Detech din seria EDS (care creste, evident, cand faci ground balansul manual) plus niste chestii faine in plus. Da, detecteaza fenomenal de bine si de stabil, discriminarea e super (stiu de la prototipuri).

Am sa va fac o prezentare detaliata dupa ce primesc unitatea mea demo.
matteo

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde Duras » Mar Dec 08, 2015 7:07 pm

Inteleg ce spune Ober,mi s-a parut si mie incomoda amplasarea catre fata,era mai placut sa fie in jos,protejata la agatare,la ploaie,etc.,insa ar fi presupus prinderea in alt plan decat placa de circuite,ceea ce ar fi presupus alte trasee de fire,destabilizarea semnalului,montajul mai greu,reglajele finale mai greoaie.
Ene Doru
Duras
Veteran
Veteran

Medalii: 7
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Fair-play (1) Best finder (1)
Imagini: 12
Detector:

Mesaj necititde matteo » Mie Dec 09, 2015 3:25 am

Hmmm, da-mi si mie un exemplu de detector la care mufa e amplasata asa cum zici ca ar fi mai bine.... Nu reusesc sa inteleg la ce te referi, mai exact....
matteo

Mesaj necititde matteo » Mie Dec 09, 2015 12:19 pm

Tocmai mi s-a confirmat ca bobinele modelelor Detech in 14 kHz vor fi compatibile cu Chaser 14 kHz si invers.

Adica vom putea folosi pe Chaser si SEF-urile si sniperele 6" de pe veteranele noastre EDS Plus/PlusII, Winner I/II, Reacher 14 kHz.

Si, in mod reciproc, vom putea folosi pe veterane si noile bobine Ultimate de pe Chaser ;)

Interesaaant!
matteo

Mesaj necititde lavynyu » Joi Dec 10, 2015 12:14 am

lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde matteo » Joi Dec 10, 2015 2:44 am

Nu cred ca se poate livra doar unitatea (aia doar in cazul in care ai luat deja un Chaser complet si ai spart-o din gresala pe cea initiala, ai trecut cu masina peste ea, ceva de genul).

Dealtfel, nici nu ti-ar fi OK sa ai doar unitatea pentru ca e calibrata sa lucreze cu tija de carbon iar tu ai segmentele superioare din aluminiu si ti s-ar comporta ciudat cu tija normala de la orice versiune cu denominatie EDS. Crede-ma, e o cioaca in toate. Iar Chaser-ul nu este un EDS obisnuit ci un EDS next level, mult imbunatatit, practic pe sterozi si cu configuratie generala speciala.
matteo

Mesaj necititde matteo » Joi Dec 10, 2015 2:47 am

Hai ca mi-am luat inima-n dinti si am stat in seara asta sa traduc in limba romana textul de lansare al detectorului comunicat de producator, ca sa poate citi toata lumea. Enjoy!

Chiar la timp pentru a va ura „Sarbatori Fericite”!

Avem placerea sa va facem cunostinta cu cel mai nou detector de metale VLF Detech: noul CHASER (14 kHz)

Adancimea legendara a detectoarelor Detech acum intr-un nou model, cu display! Conceptul EDS imbunatatit!

Este cel mai bun detector de metale din clasa lui (detectie generalista si vanatoare de comori).

Si este, de departe, cel mai adanc dintre detectoarele de metale cu display!

Noul Detech Chaser 14 kHz aduce:

cea mai buna adancime si senzitivitate
operare extrem de stabila
discriminare excelenta

Deocamdata, Chaser-ul este disponibil doar in versiunea 14 kHz intrucat aceasta este cea mai buna frecventa generalista. Celelalte versiuni (4,8 kHz si 28 kHz) sunt programate sa fie lansate mai tarziu, in 2016 si 2017.

Noul Chaser este intuitiv si se utilizeaza extrem de usor:

Meniu in 5 limbi (engleza, franceza, rusa, spaniola si turca)
Totodata, are o functie HELP (AJUTOR), in fiecare dintre aceste limbi, menita sa usureze procesul de invatare pentru utilizatorii incepatori.
Cu frecventa sa de operare multi-scop, anume 14 kHz, acest exceptional detector de metale tot-teren este pretabil oricarui tip de detectie de metale: vanatoarea de monede, vanatoarea de artefacte si relicve, vanatoarea de pepite de aur, cautarea de comori foarte adanci, detectia pe plaja… si orice va mai trece prin minte!

O precisa afisare vizuala a identificarii tintei (VDI) cu 180 de valori numerice
Scala ID, pe display, care indica valoarea conductivitatii tintelor si nivelul de discriminare setat de utilizator
Nivele de discriminare foarte usor de ajustat si de definit de catre utilizator
Patru programe de discriminare predefinite: DISC ZERO (fara discriminare), RELIC (artefacte), COINS (monede), BEACH (pentru detectia pe plaja)
Trei moduri de operare audio: ONE TONE (un singur ton), DUAL TONE (doua tonuri mixate polifonic pentru disriminarea auditiva feros-neferos a tintei) si Tonal Identification (mod multi-tonal in care sunetul se moduleaza, urca si coboara complex in frecventa in functie de conductivitatea tintei, pentru a se estima corect natura si nivelul de conductivitate al semnaturii tintei fie si doar dupa sunet si, cel mai important, imbunatateste eficienta detectiei si reduce riscul saparii suplimentare a tintelor nedorite – folii, sarme, fier cu halou etc.- intrucat utilizatorul poate compara si analiza concomitent doua seturi de informatii: numeric/vizual precis si auditiv complex)
Functie de localizare foarte precisa a tintei (PINPOINT) cu indicare audio si vizuala
Un foarte usor de utilizat Meniu cu 6 functii si pictograme intuitive: Senzitivitate, Castig al Nivelului de Adancime, Volum Sunet, Ton, Frecventa, Memorie (se pot salva ultimele setari proprii utilizate)
Doua mini-proiectoare LED pozitionate pe panoul dorsal al unitatii electronice, pentru iluminarea bobinei si a zonei din fata utilizatorului (utilizatorul poate alege activarea acestei functii care poate fi foarte utila in cazul detectiilor nocturne sau in alte conditii de lucru fara lumina ambientala)
Display cu rezolutie marita (256×160 pixeli) cu functie de iluminare activabila de catre utilizator
Bobine disponibile: Ultimate 7″ (18 cm), Ultimate 9″ (23 cm) si Ultimate 13″ (33 cm).

Toate bobinele sunt ranforsate cu structura din fibra de sticla, foarte usoare, solide, impermeabile si rezistente la socuri. Toate bobinele se livreaza standard cu protectii dorsale detasabile, rezistente la abraziune.

Nota: bobinele de la alte detectoare Detech in 14 kHz (EDS Plus I/II, EDS Winner I/II, EDS Reacher 14 kHz) sunt compatibile si cu noul Chaser 14 kHz. La fel, si bobinele noului Chaser 14 kHz sunt, la randul lor, compatibile cu modele de detectoare Detech in 14 kHz anterioare.

Tija noului model este una complet telescopica, din fibra de carbon, foarte usoara si foarte rezistenta. Pozitia manerului poate fi ajustata foarte precis. Ecartul mare de lungime al tijei face ca detectorul sa poata fi utilizat confortabil atat de persoane foarte inalte cat si foarte scunde. Lungimea maxima extinsa a tijei este de 145 cm. Lungimea detectorului strans, pentru transport, este de 74 cm.

Detectorul utilizeaza 4 baterii, normale sau reincarcabile, de tip AA (R6) care ii asigura peste 20 de ore de functionare continua.

Noul Chaser este echipat cu o intrare stereo pentru casti de 3.5 mm (comuna mufa jack de 1/8″).

Detectorul este extrem de echilibrat, avand o masa totala de doar 1,5 kg cu tot cu baterii si bobina Ultimate 9″.
matteo

Mesaj necititde Luciano55 » Joi Dec 10, 2015 11:21 am

Si totusi o idee de pret
'' Dricu n-are portbagaj nu iei nimic din ce lasi''
Luciano55
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Detector:

Mesaj necititde matteo » Joi Dec 10, 2015 12:36 pm

Cauta cu Google "Detech Chaser" si ai sa afli si preturile. Aici pe forum sunt niste reguli, asta este.
matteo

Mesaj necititde Luciano55 » Joi Dec 10, 2015 2:59 pm

Aparat bun la pret Bun
Noroc sa fie
'' Dricu n-are portbagaj nu iei nimic din ce lasi''
Luciano55
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Detector:

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Detectoare de metal Detech