Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
danfurdui (62)
Mario94 (26)
marius80 (37)
marko (40)
psg72 (48)
rebtech (30)
volard (102)

In urmatoarele 7 zile
catuttz (42)
creata1987 (33)
fred_moita (40)
mariuzs (46)
Spurtzi (53)
zswazze (28)
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

Noul Detech Relic Striker - VLF 4.8 kH specializat pt comori

Imagine
Urmaresc subiectul: viomarmi22

Re: Noul Detech Relic Striker - VLF 4.8 kH specializat pt co

Mesaj necititde exzaktt » Dum Noi 12, 2017 11:27 pm

Usor domnule Deepscan am inteles aveti 25 de ani de detectie dar sa nu uitam ca acum ceva timp dumneavoatra spuneati va citez .Inca nu m-am lamurit eu f bine cum sa ii fac Ground Balance in modul Manual, dar sunt f multumit de modul Auto, mai ales cand solul variaza f mult.Iar Mateo invata de la un coleg de pe forum cum se face un ground balance. Despre frecventa detectoarelor daca nu stiti teoretic doar practic va luminez eu frecventele joase penetreaza solul mineralizat mai bine decat frecventele inalte asta in detrimentul discriminari deci Relic Striker teoretic ar trebui sa penetreze mai dine decat Reacher dar practic....si nu o mai dati cu gb automat efectiv nu are nici un detech nici Chaser .Trebuie sa recunoasteti ca dumneavoastra cat si mateo ati fost promotori acestui brand . Repet sunt un detinator de ceva timp a fost alegerea mea si daca o regret sau nu este parerea mea. Haideti ca nu va mai retin ma duc sa mananc niste scoverzi calde .Toate cele bune exzaktt
exzaktt
Începator
Începator

Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde stefani » Lun Noi 13, 2017 11:52 am

[/quote]
Ce e asa de haios ?
Da , la cateva sute de metri se afla un releu de telecomunicatii. Imi cer scuze ca nu am avut inspiratia si bunul simt sa-l filmez pt tine !
Defineste , te rog" pozitie atipica " !
Poate ma luminezi si pe mine cum e cu fregventa detectorelor si solurile mineralizate. Macar partea teoretica. Pe aia practica o stiu !
Au trecut 3 ani de cand a aparut detectorul si voi continuati sa va uiati la el precum rata la bariera ! Au fost atatea intalniri la care Mateo s-a agitat sa fie prezent ca sa il promoveze , dar nu a fost unul singur instare sa sape o groapa si sa-i solicite lui sau unui coleg care stie sa lucreze cu Relic- striker sa faca un test. Stati in fata tastaturi si asteptati sa faca altii lucruri pt voi , iar apoi sa comentati precum vulpea despre struguri.
Incerca sa intelegi ca chiar daca maine iti cumperi o racheta ca a Simonei Halep , nu vei fi in stare nici macar sa invingi un copil care sa antreneaza de 2-3 ani.
Crezi ca daca ai 50 sau 500 de ore de soferie , gata stii tu totul despre masini si curse extreme ? Hahaha.
Am 25 de ani de detectie, am detinut si folosit zeci de detectoare si am zeci de mii de ore de detectie in conditii si situatii pe care tu nici macar nu ti le poti imagina. Am lucrat pentru cea mai mare firma de cercetari si recuperari din Europa.
Relic Striker este un detector dedicat celor ce vor adancime extrema. Chiar poate foarte multe pt cat costa. Evident ca nu este perfect. NU EXISTA DETECTOR PERFECT !
S-a ajuns la momentul de evolutie tehnologica in care un plus de adancimea se putea obtine doar prin diminuarea valorilor filtrelor de discriminare si prin bobine setate pe acele aparate. Vrei adancime mai mare, da 6000euro si I-ati un PI; Lorenz Z1 sau un GPX ! Vrei display si discriminare mai buna ; scoate frumusel din buzunar 1000euro si ia-ti un Deus sau un Etrac !
Nici nu prea stiu dece m-am chinuit sa iti raspund in conditiile in care tu ai iesit de 10 ori cu aparatul.
Hai ca ma striga sotia ca a scos placinta din cuptor ! Subiect inchis .[/quote]

Salut.
In primul rand vreau sa spun ca am un deosebit respect pentru tine si activitatea pe care o desfasori. Dar unele chestiuni trebuie lamurite.
As spune ca subiectul nu e deloc inchis. Problema e serioasa si cam incurcata. Din punctul meu de vedere multi naivi au cazut de fraieri in povestea asta cu Relic Striker-ul. Iar eu sunt unul dintre ei. Daca era vorba de o suta, doua trei de euro, mai treaca-mearga. Dar e vorba totusi de 1000 euro.
Referitor la filmulet, as vrea sa te intreb, ai vazut cu ochii tai ca in proximitatea acelui loc este un releu sau i-ai crezut pe cuvant pe acei "niste baieti" ca acolo ar fi o sursa de camp electromagnetic ?
Va spun eu cum a fost. Acolo nu se afla nici un releu de telecomunicatii. Detectorul falsa in timpul testului pentru ca ...asa e modelu'. Detectorul falsa pentru ca sensibilitatea setata era excesiv de mare. Si asta ca sa iasa testul cum trebuie. In momentul in care intru in teren cu detectorul, cu acele setari si cu acea bobina, acesta va falsa cu o frecventa aproximativ la fel de mare.
Bun, dar sa zicem ca era releul acolo. Un detectorist profesionist cu 25 de ani experienta NU va accepta niciodata sa faca un test la un detector de metale in astfel de conditii. Sau poate ? Si asta mai ales ca acel detector era in perioada de promovare.
Pe langa cele aproximativ zece iesiri efective in teren cu Relic Striker-ului, au mai fost si alte zeci si zeci de ore de teste. Ingropat/dezgropat tinte, folosit in mod manual/automat, testat pe soluri diferite, etc etc etc. Majoritatea testelor sunt filmate. Si sunt foarte tari( gropi de un metru pe doi metri sapate in locuri unde aparatul semnaliza clar ca fiind o tinta dar nu era nimic, gropi de un metru sapate pe la radacini de copac, de asemenea in urma unor semnale false, etc etc. ). Ce mai...ca-n filmele cu prosti. Eu in rol principal.
Voi prezenta acele filmulete la timpul potrivit, daca va fi cazul.

As mai scrie cateva randuri, dar ma grabesc. Am niste minciunele bucovinene calde pe masa...

Va salut...
stefani
Intermediar
Intermediar

Medalii: 1
Garrett (1)
Imagini: 15
Detector:

Mesaj necititde DeepScan » Mar Noi 14, 2017 6:29 pm

DeepScan
V.I.P
V.I.P

Medalii: 12
Minelab (1) Fisher (1) XP (1) Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1) Cautator de comori (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde pratmin » Mar Noi 14, 2017 6:51 pm

@DeepScan, eu as fii multumit ca, pe langa "profesionistii care chiar stiu" sa fie invitati si amatori, astia mai incepatori, de 2-3 ani vechime in detectie, sa le reglati voi detectoarele si sa participe la teste. De ce nu? Asa ar putea invata ceva nou si benefic pentru activitatea lor, ati face o fapta buna dezinteresati, asa cum le sta bine unor colegi.

Sper ca realizezi faptul ca inca un test de acest gen facut doar de "profesionisti" nu va avea nici o relevanta pentru cei care doresc sa fie intr-adevar convinsi, dupa minciunile generate de Daniel Matei pentru a da un "dum" in vanzarile din Romania.
Hai sa faceti un test real si credibil, la care sa participe 5-6 tipuri de detectoare de acelasi nivel si nici un vanzator. Cam asta inseamna profesionalismul, dincolo de cota de vanzari de detectoare.
pratmin
Staff
Staff

Medalii: 10
Fisher (1) 500 posturi (1) 1000 posturi (1) 1500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde DeepScan » Mar Noi 14, 2017 6:52 pm

DeepScan
V.I.P
V.I.P

Medalii: 12
Minelab (1) Fisher (1) XP (1) Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1) Cautator de comori (1)
Detector:

Mesaj necititde exzaktt » Mar Noi 14, 2017 9:39 pm

Pana acum consider ca ma vorbit frumos cu dumneavoastra dar cred ca incepeti sa jigniti atat pe mine cat si pe alti colegi de pe acest forum si mai vad si un grad de nervozitate in exprimarea dumneavoastra iar apropo de puf sa stiti ca nu mai am de mult.Deci tu LowScan spuneai aici pe forum ca detech este umar la umar cu gpx 5000 si este net superior fata de etrac deus safari deci relic striker dupa spusele tale ar trebui sa fie mai bun decat gpx 5000 nu vorbesc din povesti sau barfe ma bazez pe ce ai scris tu aici in topicul Pareri despre Detech EDS !! paginile 2 3 4 Acum ne spui ca daca se vrea adancime sa ne cumparam gpx 5000 .Dac ai asa multa experienta in detectie si nu contest acest lucru mai bine spuneai celor novici la vremea respectiva in cate categorii se impart detectoarele si ce sa cumpere in functie de dorinte . Daca nu stii iti spun eu 1. relic 2. id 3 .deep 4. industrial Detech in afara de chaser fac parte din categoria relic iar Chaser din categoria id ,asa trebuia sa explici aici pe forum si fiecare categorie ce inseamna astfel ar fi inteles si novici ce sa aleaga nu sa apara acum aici atatea comentarii intrigi si jigniri . Low scan apropo daca simt ca este frig afara mai pun ceva pe mine schimb bocanci si merg mai departe nu caut termometru. Diferenta dintre mine si tine este ca eu mai pricep si putina electronica si stiu sa citesc si sa interpretez o schema astfel am reusit sa modific detectorul meu cu rezultate bune . De mic am fost invatat sa nu jignesc si sa vorbesc frumos indiferent de conjunctura deci eu nu voi mai continua discutia in acest topic si voi urmari discutia din umbra asa cum fac zilnic sute de vizitatori Pt lowscan asta nu inseamna ca las garda jos . toate cele bune exzaktt
exzaktt
Începator
Începator

Detector:

Mesaj necititde stefani » Mar Noi 14, 2017 10:38 pm

stefani
Intermediar
Intermediar

Medalii: 1
Garrett (1)
Imagini: 15
Detector:

Mesaj necititde Gavryel » Mar Noi 14, 2017 11:10 pm

rog adminii sa bage un buton cu LIKE, sa dam si noi like la niste comentarii..am avea la cine :D
Gavryel
Veteran
Veteran

Medalii: 7
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde pratmin » Mar Noi 14, 2017 11:59 pm

Nu se poate pune buton de like. Insa, inca de la pagina 1 cu sfaturile lui Matteo pentru setarile detectorului Detech, pana la pagina actuala, cu siguranta orice cititor poate sa aprecieze care este valoarea unui astfel de marketing aplicat in zilele noastre.
Si repet, nu este vina detectoarelor Detech, ci a vanzatorului si a celor care au fost platiti sa ii cante in struna.
Sper ca in timp, sa existe un reprezentant Detech in Romania care sa poata fi corect cu clientii.
pratmin
Staff
Staff

Medalii: 10
Fisher (1) 500 posturi (1) 1000 posturi (1) 1500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde lavynyu » Mie Noi 15, 2017 12:43 am

Foarte interesanta discutia ! Ma gandeam ca mai devreme sau mai tarziu va iesi la lumina adevarul despre Detech ! Nu tin nici cu unul nici cu celalalt dar si parerea mea ca si fost posesor de detector Detech (Detech EDS Reacher ) nu este prea buna . Eu nu am scris la momentul respectiv pe forum sa cer explicatii nimanui si nici sfaturi . Am luat detectorul si l-am testat in teren si la un moment dat am testat detectorul inpreuna cu blamatul Garrett Ace 250 si nu am fost sadisfacut deloc . Sa nu se inteleaga ca detectorul era defect sau nu a fost reglat corespunzator sau faptul ca ar fi un detector foarte rau . Insa la banii lui cat costa raportat la calitate/pret acest detector nu stralucea la nici un capitol . Despre adancime nici nu are rost sa discutam . Am observat multe chestii dar cea mai mare problema a fost faptul ca nu avea adancimea scontata sau mult laudata . Adancimea mult laudata de reprezentantul Detech in Romania era doar o reclama . Bun asta e , am vandut ulterior detectorul cat acesta a fost in garantie si am ramas la maturica mea Garrett Ace 250 . Da asa se numesc genul asta de detectoare de unii care detin detectoare dintr-o liga superioara .

O alta poveste , de data asta despre Stiker ar fi al unui amic de al meu care la achizitionat parca la suma de o mie si ceva de euro si nici acesta nu este prea multumit de detector fiind si la el detectorul nr. 2 . In primul rand tija a cedat in garantie dupa doar cate asamblari si dezasamblari , locasul acumulatorilor nu este in cea mai buna pozitie si etc. Tin minte ca am testat detectorul la aceea vreme la adancime si am vazut ca a luat moneda de 50 bani de la 45 cm. ingropata in pamant dar a fost doar un test si atat . Proprietarul tine detectorul in dulap si nu il foloseste , urmeaza sa il testam si sa il folosim in viitorul apropiat si chiar sunt curios cum se va comporta.
Eu ma astep ca la o astfel de suma de bani(aprox 700-800 euro cam cat costa acum ) sa ai niste asteptari serioase din partea unui detector altfel ce rost are sa achizitionezi asa ceva .

In prezent strarg bani sa imi cumpar un detector mai bun dar nu stiu ce sa cumpar sau catre ce marca sa ma orientez !

Cu siguranta sunt multumit de bobinele fabricate de Detech insa cel putin pe mine Detech nu ma convins cu nimic . Cel putin nu la detectoarele vlf .

Sper ca discutiile sa se normalizeze si sa continue intr-un mod cat mai civilizat ca toata lumea sa inteleaga esenta problemei !

Ca incheiere , va las ca ma striga nevasta , ca a scos cozonacul cu nuca din cuptor ! :limbascoasa:
lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Detector:

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Detectoare de metal Detech