Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
lucanas (42)
minu (40)
Xanu (42)

In urmatoarele 7 zile
Abut (33)
bonzorv (54)
chemg (32)
doana (55)
freebird (41)
petarj4 (54)
Raul (39)
Vladone21 (34)
aleromion (58)
danhati (38)
fofodo (45)
luckas36 (45)
Maxer (35)
danielfb (37)
MARIUS10 (41)
utraian (42)
catabesst (33)
dancek (40)
daniken (45)
Doru4x4 (53)
rider (44)
Vicmed (48)
AlexandrosLM (27)
alin28 (51)
calfa (55)
havoc91 (30)
Horros (45)
ionutnanu (28)
polic3e (34)
remusmardare (29)
UserX (46)
costica (51)
george (48)
golden eye (54)
Valonezu (37)
Zeze (36)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
ionutserban 01 Ian
Mihai Stanciu 05 Noi
eduard69 21 Oct
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun

Noul Detech Relic Striker - VLF 4.8 kH specializat pt comori

Imagine
Urmaresc subiectul: viomarmi22

Re: Noul Detech Relic Striker - VLF 4.8 kH specializat pt co

Mesaj necititde Ninel » Mar Oct 20, 2015 11:18 am

- In prima faza a-ti intrebat de o chinezarie,si logic ca lumea s-a gandit ca nu aveti bani de ceva serios,si v-or fi recomandat F2 sau Ace 250,fiind cele mai ieftine,dar nu chinezarii. In topicul celalat, in care a-ti cerut un sfat,a-ti intrebat fix asa " ... ce sa aleg dintre : Fisher F2 + NEL Tornado Sonda si Garrett ACE 250 + SEF Bobina ?? " Daca a-ti fi precizat ca aveti un buget de 1000 euro,cu siguranta v-ar fi fost recomandat alt detector.
- Din acelasi motiv, in mare, mi l-am luat si eu,L-am vazut popular,si in bugetul meu.Dar totusi, daca asta am ales,as dori ca matteo sa nu mai faca in fel si chip cand vine vorba de acest model.E al meu,si ma simt atacat de fiecare data cand il critica,cand il baga in teste cu detectoare din gama superioara,cand se stramba si il face galben,cu display.Care ar fi problema ca e galben,sau ca are display ?
- Daca un incepator in acest hobby vede videoclipul recent postat de matteo,ce parere isi face despre Xp Deus,si in special despre Ace 250 ? O sa creada ca sunt 0 ( zero ) cand poate nu e chiar asa.Matteo si-a vazut interesu,a ingropat tintele ,in asa fel incat sa apuce sa simta ceva si celalat Detech prezent ( ar fi fost culmea sa isi faca singur de rahao celalat produs ),si gata,restu nu mai conteaza.Dar uite ca pentru unii conteaza.E test,,,test sa fie,eu vreau sa stiu cat a batut Ace 250, si cat a batut Deus. Dar desigur,nu a interesat pe nimeni.S-a facut publicitatea la ambele Detech-uri,la bobine,,,,,,ce mai conteaza restu ? Matteo te rog nu mai incerca sa imi dai vre-un replay,ca ne certam aici pana dupa revelion. :)
- Felicitari matteo si deepscan pentru ideea Testivalului .Asta da numesc si eu test corect.Mai multe detectoare,de la cel mai slab,la cel mai puternic.Sa fie testate corect,gen Ace 250, langa F2, langa Eurotek Pro, langa Coinmaster Pro etc. Nu Ace 250 langa vre-un pi.Nu voi putea fi prezent,dar va rog sa postati la urma si o lista gen Pret/Detector/bobina/adancime. Sau desigur se poate face lista si incepand cu adancimea cea mai mare,pana la cea mai mica,dar cu precizarea pretului.Unii vor zice waw la un 80 cm,dar trebuie sa stie si pretul la care vine acest waw.
Ninel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 3
Garrett (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde matteo » Mar Oct 20, 2015 1:12 pm

Ninel, nu ma deranjeaza sa ai tu ultimul cuvant. Considera ca nu ti-am raspuns :)

Am o rugaminte: haideti sa nu ne criticam unii pe altii aici, fiecare dintre noi are dreptate in felul lui si nu e cazul sa acaparam un topic tehnic cu micile noastre "impunsaturi" colegiale.

Eu imi cer inca o data scuze pt posesorii de Ace care s-au simtit ofensati de opinia mea despre el si ma angajez sa evit a-l mai mentiona. Daca imi mai scapa vreodata, voi o sa-mi atrageti atentia si eu o sa ma corijez ;)
matteo

Mesaj necititde Ninel » Mar Oct 20, 2015 1:30 pm

Imi cer si eu scuze daca am fost putin mai drastic.
- Ace-ul foloseste-l in teste,dar unele corecte,pomeneste-l cat doresti,dar fara alte remarci acide la adresa lui,sau a celor care l-au achizitionat.
- Sper ca matteo mi-a inteles doleanta,asadar daca doreste vre-un admin,se pot sterge ultimele mesaje ( discutia intre mine,matteo si lavynyu ),ca i-am poluat omului topicul.
Ninel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde lavynyu » Mar Oct 20, 2015 3:42 pm

lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde matteo » Mar Oct 20, 2015 9:20 pm

Ninel, ce inseamna teste corecte?

Detectoare din aceeasi grupa de pret sau detectoare cu bobine de marimi similare (aia cu bobinele similare am acoperit-o in test, totusi, la cutia de bere cand am pus Ultimate 13 si pe Ace si pe Relic Striker iar Reacher-ul avea SEF 12, mai mica un pic adica iar Reacher si Ace sunt ambele entry level).

Ca sa ne departam un pic de Detech, nu cred ca este f.f. relevant cat costa un detector. Pretul mare nu-l face sa fie si cel mai bun sau nu in toate domeniile.

Exemplu: Minelab CTX 3030 e 2500 Euro (bobina de 13"); XP Deus e 1000 Euro (bobina de 11", deci cu 5 cm mai mica in diametru).
Fii atent la diferente:

1. Deus are o adancime cam cu 30% mai buna decat CTX 3030 (atentie la marimea bobinelor)
2. Deus stie sa pescuiasca o moneda dintre cuie, CTX 3030 de cele mai multe ori nu reuseste asta (niste chestii cu viteza de recuperare). Adica cu Deus poti da lejer in teren cu poluare metalica, poti si cu CTX 3030 dar se poticneste cam tare si pierzi destule lucruri bune.
3. Deus e usor ca un fulg (dupa ce iei unul in mana vei visa la el ca etalon de confort), CTX 3030 este extrem de greu, iti rupe mana.
4. Discriminarea este un pic mai buna la CTX 3030 dar doar in primii 20 cm (zic mai buna cu ceva de genul maxim 10-15%). Mai in jos, ambele devin la fel de naive si se inteapa la fel tare la tinte adanci cu halou.
5. Din punct de vedere al analizei tintei si separarea tintelor foarte apropiate functie de modulatia sunetului si mixajul tonurilor (adica sa poti tu sa-ti dai seama ce vei gasi acolo fara sa mai iei pacaleli de la display sau sa-ti dai seama cand ai o moneda flancata de ceva sarma neferoasa sau ceva feros), Deus ii da praf maxim lui CTX 3030.

Iar Deus costa de 2,5 ori mai putin decat CTX 3030. Deci, care dintre ele e mai bun?

Sincer intre CTX 3030 si Etrac, as alege oricand Etrac-ul pentru ca este mult mai aproapre de Deus din toate punctele de vedere decat CTX-ul. De fapt, cand vine vorba de dat in zone cu poluare feroasa sau in interiorul cladirilor, iese invingator Etrac-ul. In rest, Deus-ul.

Hai cam am luat-o pe pastrama de oie si am ajuns la batog de morun :)
matteo

Mesaj necititde Ninel » Mie Oct 21, 2015 12:06 am

Ninel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde lavynyu » Mie Oct 21, 2015 7:44 pm

lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde matteo » Mie Oct 21, 2015 9:26 pm

Ninel, nu vreau sa continuam discutia asta, asa ca te informez la un singur capitol: Deus costa 5500 lei cu telecomanda si o bobina daca nu stii de unde sa-l cumperi si esti monopolizat de o singura sursa de informatie (si aici nu e vina ta, nici a mea si nici nu e cazul sa dezvoltam subiectul pt. ca as fi banat direct). In realitate, costa 4587 Lei la cursul de azi (mai exact, 2030 leva) cu telecomanda si bobina de 11 (cea mai buna configuratie standard, parerea mea de cunoscator si nu mi-e jena sa ma dau cunoscator si in Deus pt ca sunt).

Laviniu, tie nu-ti raspund ca o sa zica lumea ca suntem pe mana :))) Auzi, pana la urma, pe bune, e tot degeaba ce zic eu, tu, Ninel sau oricine altcineva. Fiecare face ce vrea el, nu? ;)

Hai sa facem un topic separat pe care sa-l intitulam "Galceava intre marci si modele de detectoare", sa ne harjonim acolo si sa tinem topicul asta doar pt Relic Striker. Ei, ce ziceti? :)
matteo

Mesaj necititde pratmin » Mie Oct 21, 2015 10:17 pm

pratmin
Staff
Staff

Medalii: 10
Fisher (1) 500 posturi (1) 1000 posturi (1) 1500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde Ninel » Mie Oct 21, 2015 11:01 pm

matteo ce imi e 5500 lei cat am zis eu,,,ce imi e 4587 cat defapt este.Nu conteaza,nu ma intereseaza,am zis ca idee. Este aceeasi diferenta considerabila de pret,,, pana la pretul unui Ace.Si da, la banii aia am ceva asteptari.Deus-u merge pus in test langa Relic,,,dar nu si Ace-ul pentru ca il faci de ras,fara ca saracul de el sa aiba vre-o sansa.Una nu era de ajuns,,,,,i-ai mai dat si a doua lovitura cu comentariile ironice la adresa lui,sau a celor care s-au decis sa il achizitioneze.
-Atat am avut de spus,dar sunt convins ca ai priceput de mai devreme.Ti-ai cerut scuze,mi-am cerut scuze.Trebuia sa o lasi asa.Nu mai cauta motive de cearta / discutie,ca nu are rost.
Ninel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Detectoare de metal Detech