Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
menthor (40)
PepsiMan (41)

In urmatoarele 7 zile
Aussie (30)
Bogdankvo (33)
danut (53)
Dedulinos (33)
Maryan82 (39)
razvan86 (35)
sonia (51)
Gaby (40)
ionutursachi (35)
Lopatica (36)
Mongolul (36)
shoes5x (28)
ToyoLem (41)
adi1017 (46)
eugensorin (59)
Gabi26 (24)
Kadour (61)
Larimar (42)
mosul (66)
bobaru2002 (42)
paulalin31 (46)
robybygboy (35)
seba (44)
serpiente (41)
Ceferistu (33)
DannyCGI (34)
Derp (24)
Geani (28)
ionutmtb (35)
marin (34)
marinpopic (32)
matei1970 (51)
ozsvaldo (40)
aaa aaa (36)
alex_jaq (36)
Baazalung (23)
catanegru (39)
dac (37)
Danyxz (47)
DinuX (45)
emanuel71 (43)
Gratzyan22 (36)
MarcelH (38)
mrkopa (29)
simionica (52)
sorin85 (36)
Fercsi (37)
rroberto (45)
trabi1986 (35)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
ionutserban 01 Ian
Mihai Stanciu 05 Noi
eduard69 21 Oct
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun

Asteptati-va EDS Gold Katcher

Imagine

Re: Asteptati-va EDS Gold Katcher

Mesaj necititde Rao » Dum Ian 18, 2015 12:01 am

A aparut noul propointer Garrett in 7 ianuarie. Rezistent in apa pana la 10 feet, mai puternic decat predecesorul, culoare portocaliu. Pretul in State 149.95 dolari. Eu n-am apucat sa cumpar pinpointer asa ca geana pa acesta. Impreuna cu bobinele impermeabile ale Catcherului ploaia nu mai reprezinta un impediment major.
Rao
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 2
Detech (1) Steaua comunitatii (1)
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde matteo » Dum Ian 18, 2015 3:05 am

Ca bine zice bunul nostru coleg Deepscan: sa visam frumos intre timp dar sa scoatem untul din noul Catcher ;) Pana vine ala schemos de la Detech, cu display, putza mare si fitze multe, mai avem de asteptat si nici eu nu cred ca putin.... Este cert ca va mai dura destul de mult.

Coletul a venit azi, nu inteleg de ce cantareste atat de mult pt ca el contine doar 2 Catchere iar aparatul, odata scos din cutie, este chiar usor ;) Luni depun actele la Politie, of course.

N-am pucat sa fac mare lucru cu Catcher-ul azi, nici de poze n-am avut timp, asa ca o sa mai iertati daca nu pun acum.

Foarte pe scurt, cateva aprecieri preliminare (tineti minte cuvantul: preliminare):

1. Calitatea materialelor si a finisajelor este excelenta, peste Reacher/ EDS Plus/Winner care, oricum, nu stateau nici ele rau la acest capitol. E tzapan, frumos finisat, tevile mai groase, butoane, switch-uri si potentiometre zdravene si faine (iar potentiometrul GND Adjust, pe langa ca se invarte, se si apasa!).
2. Ergonomia e superba, aparatul este foarte usor, confortabil, echilibrat si neobositor (tija aia dreapta, unitatea sub antebrat si greutatea sub maner fac toti banii!!!) -- e deasupra la tot ce am vazut pana acum de la Detech.
3. Difuzorul este prost pozitionat, ai nevoie de casti daca "dai" in mediu mai zgomotos sau cu prietenii in jur. Partea frumoasa este ca acum mufa de casti este pt jack mic obisnuit. Am pus castile mele de 3 lei ridichii de la calculator si a mers fain cu ele (recomand casti cu potentiometru de volum, altfel iti cam rupe timpanele).
4. L-am folosit doar pe Ground Balance automat, m-am uitat in manualul utilizatorului (care e e scris destul de prost si cu o asezare in pagina complet neelaborata) si nu am avut timp sa inteleg totul pana acum -- promit ca o sa va fac eu o traducere ca lumea si structurata comprehensibil si am s-o public aici (ma refer doar la sectiunea de manual ground balance, n-am timp si chef sa traduc tot manualul).
5. Este polifonic si simti foarte fain distinctia auditiva dintre feros si neferos. Poti sa-l pui si pe monofonic, daca preferi asa. Dar, in polifonie, il poti tine pe AMD (all metal discrimination) si sa auzi toate tintele si decizi tu la ce sapi si la ce nu. Aaaa, mai am niste chestii de spus aici si niste semne de intrebare dar nu am timp acum, scuuuze, voi reveni.
6. Cu bobina de 12" SEF falseaza destul de mult in automat, ia si efect de groapa la fel de tare ca si Reacher-ul dar este MUUULT mai stabil decat Reacher-ul, chiar si in zona cu interferente electromagnetice mari.
7. N-are pinpointer, futu-i. Si tare se simte nevoia unuia! Nu inteleg ce e in capul celor de la Detech care pun pinpointer pe modelele entry level dar nu pun pe modelele top of the line...
8. Discriminarea auditiva, cel putin pe automat, pare a fi o idee mai slaba decat la Reacher (in polifonie zic, in monofonie nu am incercat, posibil ca acolo sa fie mult mai precisa - chiar ma astept sa fie) dar inca nu cunosc aparatul, nu m-am obisnuit cu setarile si nu m-am jucat cu ele, deci nu luati de bun absolut acest punct. E o combinatie de sunete diferite pe care nu am avut cum s-o stapanesc atat de repede....
9. La neferoase mici sau puse in dunga, distanta de detectie este mai buna decat la Reacher.
10. Smekeria smekeriilor: moneda in dunga o ia aproape la aceeasi distanta la care o ia si cu fatza paralela cu bobina!!! Tralalaaaa!!!! Asta chiar e can-can!!! E monstruos de tare chestia asta!!!! Moaaa, abia astept sa invat sa-l folosesc in modul manual!!!! Siiii: un inelus de aur de 14k, extrem de firav, al prietenei mele, pe care Reacher-ul il ia abia la 20 cm cu toate alea pe maxim, acest nou Catcher il ia linistit de la aproape 40 cm in modul automat si cu discriminarea pusa. Abia astept sa vad ce scoate pe piticania aia si in manual!
11. Tija de la Catcher se extinde fenomenal de lunga!!! La Reacher simteam ca as mai vrea 5-10 cm de tija (am 1.80m inaltime) pe cand la Catcher nu pot sa extind tija la maxim ca atunci devine prea lunga :)))
12. Se poate strange foarte fain (telescopic), cu bobina pe el, si ramane foarte scurt si usor de transportat in mana, in porbagaj si unde mai vrea mushkii tai. Eu l-am plimbat intr-un portbagaj mic de Suzuki Grand Vitara MKI in 3 usi, in care mai am si butelia de la GPL de 50 litri si a stat fain, un pic in diagonala, fara sfortzari (la Reacher nici vorba sa poti atenta la asemenea extravagantze).
13. Simt ca habar n-am sa lucrez cu el, e rost de pus burta pe manual si de practica la greu dar, cert, promite aventuri superbe!

Na, ca v-am dat un 13 puncte despre care sper sa nu fiti superstitiosi (eu nu sunt) ;)

Noa, eu deja visez tare frumos... Voi?

Nu ca vreau sa ma laud dar, ce-i al meu e-al meu: desi meseria mea de baza e avocatura (si ea imi sustine si celelalte nebunii), am cu mine stiinta si tehnologia aferente realizarii de confectii textile din categoria grea (o parte din produsele mele care a inceput ca un hobby dar a ajuns sa devina un business tare simpatic: http://www.pilotshop.ro/Imbracaminte/Ge ... ly_Romania -- sunt singurul din Estul Europei care face asa ceva si o fac mai calitativ decat oricine de pe planeta asta si nu e gluma). Noa, si pentru ca pot si chiar pot si pentru ca m-am indragostit de detectie si pentru ca vad ca e nevoie de un astfel de produs, voi incepe de luna viitoare sa lucrez la realizarea unui rucsac de expeditie pentru detectoare de metale. Va fi un rucsac realizat din materiale super-rezistente dar respirabile (ca le bagam uneori ude sau cu noroi pe bobine si trebuie sa poata iesi umezeala aia din rucsac, altfel poate crea condens in unitate), va avea si acoperitoare impermeabila, pt ploaie, va avea culoare kaki sau de camuflaj, va fi super-confortabil, ergonomic si incapator, sa mai putem baga, pe langa detectoare, si accesorii, si haine, si mancare, si descoperiri, si sticle de apa/suc si altele (compartimente, buzunare, chestii -- astept orice sugestii pe privat!). Va fi super-calitate, super-lucratura: Romania nu China! DECI: nu va fi ieftin (in primul rand oricum fac cateva pt mine si ai mei, nu e neaparat sa si vand). Insa, daca sunt colegi interesati de asa ceva, pot anunta intentia pe privat (Atentie: nu va fi ieftin -- gen 100-150-200 Euro/buc, inca nu stiu, habar n-am, nu am calculat costuri), ca sa-i am in vedere cand achizitionez furnitura de materiale. De ce m-am gandit la acest rucsac? Pt ca Catcher-ul (e cu cacofonie? nu-i bai!) se strange atat de fain incat merita un rucsac incapator smeker (va putea intra orice detector in el, oricum) cu ajutorul caruia sa il putem purta, pe el impreuna cu tot ce mai avem nevoie, spre minunatele aventuri care ne asteapta!

Sper sa reusesc sa revin cat de repede cu poze, traducerea promisa si alte aprecieri determinate practic. Nu stiu cand va fi asta dar ramanem aproape.

Astept si opiniile celorlalti colegi care l-au primit sau il vor primi luni sau cat de curand! Nu va sfiiti, fiti rai! :))

Cele bune,
Matteo
matteo

Mesaj necititde matteo » Dum Ian 18, 2015 3:07 am

Aaaa, si voi mai face si o husa protectiva (la socuri si priviri curioase) pt unitatea de control a Catcherului -- aia va fi si ea super-lucrata dar va fi ieftina pt ca aia e ceva simplu.
matteo

Mesaj necititde Rao » Dum Ian 18, 2015 8:09 am

Ah matteo deja m-ai pus la fiert la foc mic...din pacate eu trebuie sa mai astept putin cu achizitionarea Catcherului pe motiv ca banutii de aparat au luat calea imprumutarii unui prieten si pana pe 30 ianuarie nu-i vad. Oricum tot raul spre bine pt ca daca aveam banii Catcherul il aveam deja in mana dar cu pinpointerul vechi de la Garrett asa ca atunci voi achizitiona noul propointer acvatic. Iar daca cineva crede ca a lui Catcher va fi cel mai chinuit se insala. In primavara-vara plec cu albinele in pastoral 4,5 luni pe campuri si prin paduri si-atunci dupa ce scot untul din el il reprofilez pe smantana. In acea perioada invit toti colegii din Bucuresti si imprejurimi in zilele de stors mierea (am sa anunt din timp ) sa-si ia un produs 101% natural pt familiile si copilasii lor. Pt cei mai norocosi promit si laptisor de matca stors direct pe limba din coconul reginelor. Aceia vor trebui sa fie atenti cu nevestele deorece din prima lovitura le-aduce burta la gura :nervos2: Operatiunea este gata in jurul orei 11 dim si pana seara putem :md2:
Rao
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde Skan » Dum Ian 18, 2015 9:50 am

Salutare! ultradoct,desi am 2 copii imi face cu ochiul propunerea ta:) Asemenea si o iesire la iarba verde,dar mai avem de asteptat,daca ajungi pe langa Ploiesti da un semn.
Skan
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Bounty Hunter (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Fair-play (1)
Imagini: 6
Detector:

Mesaj necititde Rao » Dum Ian 18, 2015 11:38 am

Pai Skan daca ai deja doi (sa-ti traiasca!) cred ca tu nu o sa mai capeti laptisor de matca. Eu tot doi am, unul avocat stagiar si-altul anul 2 de facultate si crede-ma: mi-au mancat ficatii :stresatlovit: Noroc ca nu stau cu mine ca altfel riscam ciocnirea intre civilizatii :mos: Referitor la intalniri la o detectie cei care suntem mai departati unii de altii putem organiza " weekend-uri de detectie" in sensul ca eu pot primi unul-doi detectoristi cu remorca din dotare carora sa le asigur cazare, mancare si bautura ( am un vinisor productie proprie feteasca regala pentru care locuitorii din Champagne pot fi considerati simpli producatori de apa de colonie pt piciore). Si bineinteles 2 zile de detectie in inprejurimi. Iar la randu-mi sa beneficiez de acelasi tratament in zona colegului. Asa cum am prieteni apicultori din mai multe zone ale tarii la fel de bine pot sa-mi fac prieteni detectoristi.
Rao
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde PL500 » Dum Ian 18, 2015 12:38 pm

Felicitari pentru achizitie Matteo !
Este de apreciat distanta la care a detectat inelusul,
precum si faptul ca detecteaza bine moneda indiferent
de pozitia pe care o are in raport cu bobina.
Este bun faptul ca are tija mai lunga, eu am tot 1.80m
si winner-ul mi se pare cam scurt, mai ales atunci cand
scanezi coborand o panta (poate cu o teava intermediara
custom as rezolva neajunsul).
Cand ai timp si imprejurarea permite, incerca sa faci niste
teste privind eventuala reducerea a distantei de detectie
pe masura maririi factorului de discriminare, daca se intampla
cred ca este mai bine sa fie folosit in AMD sau usor
discriminat si cu urechea (lui Sergiu Celibidache) la variatia
tonului polifonic.
Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Medalii: 8
Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde DeepScan » Dum Ian 18, 2015 5:57 pm

DeepScan
V.I.P
V.I.P

Medalii: 12
Minelab (1) Fisher (1) XP (1) Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1) Cautator de comori (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde matteo » Lun Ian 19, 2015 3:09 am

Am avut o noapte lunga si zbuciumata, n-am apucat sa citesc manualul prea bine, asa ca am iesit si azi cu el tot pe automat.

Azi am folosit bobina de 10''. E mai stabil cu ea decat cu SEF-ul de 12, e cert. Data viitoare ies cu cea de 6, ma astept sa se comporte, cu 6'', la fel de bine in discriminare si stabilitate ca si Reacher-ul tot cu 6". Va castiga (zic eu), insa, in sensibilitate/adancime vis-a-vis de neferoasele mici sau monezile puse in dunga (la testele in aer, Catcher, fata de Reacher, a demostrat suprematie absoluta in chestiile astea). Dar, despre cele practice cu bobina de 6" vom vorbi cand se vor intampla, probabil in week-end-ul viitor, urmeaza niste zile destul de aglomerate pt mine.

DAR, chiar si asa pe automat: aparatul are o sensibilitate criminala la chestii mici, chiar si daca sunt adanci, iar asta te va face sa sapi gropi si sa scoti si bune si rele acolo unde alte aparate trec in liniste peste.

Am renuntat sa mai merg cu discriminare pe All Metal (AMD) pt ca imi dadea cu semnal clar si chestii micutze din fundul pamantului. Daca mergi cu Catcher-ul in zona curata, va fi o revelatie pe AMD dar, daca mergi cu el in zone poluate cu resturi de metal, tot pe AMD, o sa fii asanatorul shef pe profunzime.

Asa ca, dupa cateva ore, am decis sa merg cu discriminarea pe Coins si bine am facut. Am sapat cam la orice semnal ca sa vad ce e. Am inceput sa ma prind si cum sa pinpointaresc fara functie de pinpoint (danke scho:n, Deepsscan!) dar tot nu ai precizia pe care o ai cu un aparat cu pinpoint incorporat (dar te apropii destul de bine). In fine, pe Coins, ideea e simpla: daca semnalul are intreruperi, nu sapa, va fi o prostie mica, o sarma, o alica, ceva fara insemnatate. DAR: daca semalul e cursiv, constant si clar, chiar si daca il auzi slab iar detectoarele colegilor iti zic ca nu e nimic acolo, tu sapa pt ca, desi s-ar putea sa te enervezi ca vei sapa atat de adanc, vei scoate ceva frumos, de obicei o moneda mica, subtire si enervant de adanca.

Oricum, la Reacher am invatat localizarea atat de bine incat, cu ajutorul functiei Pinpoint, am ajuns sa determin adancimea si marimea tintei cu o precizie absolut enervanta pt colegii mei. De ce? Pt ca e al naibii de simplu sa faci asta cu Reacher-ul! Daaa, asa e, futu-i, dragi producatori bulgari, iar asta doar pt ca Reacher-ul are si pinpointer, svf. La Catcher, pt ca nu are pinpointer, nu cred ca voi reusi vreodata asa ceva... Un extraordinar de foarte mare minus la acest capitol.... Ce-o fi in capul lor, jur ca nu pot sa inteleg. Noroc ca acest nou si incitant Catcher poate face alte dibacii la care Reacher-ul nici macar sa viseze nu poate :))

Am inceput sa disting si simptomatologia falseurilor (mai putine, totusi, la bobina de 10 decat la cea de 12), deja nu mai pun botul la ele asa de usor.

Polifonia, insa, pentru inceput, te poate baga in confuzie cumva (nu intru in detalii, vreau sa mai studiez, simt ca va fi senzatie atunci cand o voi stapani). Astfel, ca sa nu ai pareri cu marja de imprecizie, am vazut ca, daca esti la inceput pe nava asta noua, este preferabil sa mergi cu el in mod monofonic si, daca in monofonie semnalul suna a fi sapabil, atunci, abia dupa aia, il comuti in polifonie ca sa te mai prinzi de cate ceva. Si, facand asta, am invatat deja multe lucruri noi azi. Din nou, nu vreau sa vb despre ce cred si ce am observat pt ca, atata vreme cat nu ma consider stapan pe aparat, nu vreau sa emit pareri care pot aduce altora confuzii. Pur si simplu consider ca inca nu sunt vreun academician pe noual Catcher asa ca, mai corect, spun doar lucruri pe care chiar am apucat sa mi le confirm mie insumi.

Cam atat pt moment, mai povestim cand invatam mai multe. Jucaria promite grav dar, cert, nu e floare la ureche sa te bagi la libera creatie cu ea chiar din primele zile. Asta chiar e o scula care te pune pe ganduri, care te surprinde si care iti da de inteles, de la bun inceput, ca trebuie s-o descoperi metodic si cu respectul cuvenit. DAR: simt ca, daca ajungi sa-l cunosti, Catcher-ul va fi o adevarat revelatie! Pfff, sefii de la Detech ar trebui sa-mi trimita cateva camioane de bere la faza asta....

Mai povestim... Momentan ma declar neofit (pt ca sunt) dar intrezaresc ca e rost de chestii suparate cu scula asta ;)

Cele bune,
Matteo
matteo

Mesaj necititde matteo » Mar Ian 20, 2015 4:55 am

Va salut colegilor,

asa cum am promis, am tradus personal (adica cu stiinta si simt de raspundere) sectiunea de Manual Ground Balance pentru Detech EDS Gold Catcher. Am muncit ceva, nu gluma.
Manualul este foarte prost scris, structurat si paginat (de multe ori ai impresia ca l-au tradus din BN in EN cu Google translate). Am mai inclus si eu, in traducere, unele precizari care lipseau din manual.

ATENTIE: traducerea este supusa drepturilor de autor. Insist ca nimeni sa nu foloseasca aceasta traducere pentru a o publica pe alte site-uri sau in orice alt mod (gen reviste sau vanzatori de detectoare care se folosesc de munca mea ca sa vanda -- sa-si traduca singuri). Eu o public aici din colegialitate si doar destinata uzului personal al membrilor si vizitatorilor acestui forum.

Dealtfel, desi nu ma voi ocupa eu de asta (am tinut sa traduc eu doar sectiunea asta pt ca e cea mai importanta din manual si am dorit sa ma asigur ca e fara cusur), pe noul site Detech Romania vor exista in curand traduceri competente ale manualelor tuturor modelelor Detech si oricine le va putea downloada gratuit de acolo si doar de acolo (protejate altfel de drepturi de autor).

Da, ati inteles bine, Detech urmeaza sa aiba prezenta directa in Romania, cu toate cele. Nu intru in alte detalii acum, nu sunt autorizat pt moment. Dar, din ce am inteles, e de bine.

Va doresc lectura utila si succese nebanuite!

Cele bune,
Matteo

OPERAREA IN MODUL MANUAL
(cunoscut ca Manual Ground Balance)

Modul AUTO este cel mai usor de utilizat insa acesta nu va aduce detectorului cele mai bune performante de sensibilitate si adancime.

De aceea, in aceasta sectiune, vom trata modul de lucru MANUAL. Anume, operarea detectorului cu balansul de sol reglat manual, de catre utilizator, si nu cu el stabilit automat, de catre aparat.

Balansul de sol reprezinta reglajul fin al sensibilitatii, a capacitatii de penetrare, a capacitatii de evaluare/recunoastere si a “inteligentei” generale a aparatului, in conformitate cu mineralizarea si alte elemente particulare ale solului respectiv.

Practic, facand noi insine acest reglaj fin in modul MANUAL, ne asiguram ca detectorul va lucra perfect “acordat” cu solul respectiv iar asta ii va aduce cea mai buna stabilitate, va elimina mai eficient semnalele false, efectele de groapa si “pietrele fierbinti” (vom trata si aceste aspecte la finalul acestei sectiuni), ii va maximiza si capacitatile de penetrare a solului, de semnalare si de discriminare/evaluare/recunoastere a tintelor. Astfel, evident, rezultatele detectiei vor fi cele mai bune.

Retineti ca modul de lucru MANUAL este recomandat doar operatorilor experimentati.

Insa, ca si, de exemplu, in cazul unei camere foto D-SLR performante, si aici potentialul maxim al aparatului va fi efectiv dezlantuit de utilizatorii cu experienta, atunci cand opereaza aparatul in modul manual.

Sa incepem!

1. Alegeti un loc fara metale (il puteti determina in modul AUTO).

2. Ridicati si mentineti bobina la cca. 25 cm deasupra solului, paralela cu acesta (vezi Figura nr. 5).

3. Apoi puneti comutatoarul all metal/disc. pe pozitia all metal si comutatorul M ground/A ground pe pozitia pe pozitia M ground (vezi, in figura 6, imaginea panoului principal de comenzi).

Aceasta pozitionare a respectivelor comutatoare activeaza potentiometrele GND Adjust (reglaj al solului) si threshold (prag volum sunet de fond) care se regasesc pe panoul secundar de comenzi.

In acelasi timp, potentiometrul disc. (a nu se confunda cu comutatorul all metal/disc.) devine inactiv, detectorul nemaiavand discriminare audio si redand, cu acelasi ton auditiv, toate tintele metalice, indiferent in ce pozitie s-ar afla pontentiometrul disc. sau potentiometrul mixed/one tone.

4. Puneti potentiometrul sens. pe portiunea rosie a scalei din jurul lui.

5. Invartiti potentiometrul threshold pana cand incepeti sa auziti un foarte slab bazait. Lasati-l in pozitia aceea.

6. Acum apasati usor pe potentiometrul GND adjust pana simtiti ca a coborat putin in panou (acest potentiometru, pe langa ca se invarte, se si poate apasa).

In momentul apasarii veti auzi un usor “click” iar led-ul indicator se va prinde in culoarea verde (acest led se gaseste pozitionat central, pe panoul principal de comenzi).

7. Odata aprins led-ul verde, eliberati potentiometrul GND adjust.

Led-ul se va stinge si asta indica faptul ca puteti incepe efectiv sa acordati aparatul la conditiile de sol.

8. Acum coborati bobina la cca. 2-3 cm deasupra solului – volumul sunetului de fond al aparatului va creste (sunetul de fond se va auzi mai puternic).

9. Invartiti potentiometrul GND ajust in sensul acelor de ceasornic (catre pozitia “-”).

10. Apoi ridicati si coborati bobina – sunetul de fond se va auzi din nou mai puternic si, prin urmare, veti invarti si mai mult potentiometrul GND adjust in sensul acelor de ceasornic.

11. Continuati sa faceti de mai multe ori aceasta operatiune succesiva (jos-sus), asa cum e descrisa la punctele 8-10 de mai sus pana cand sunetul de fond ramane constant in timp de ridicati si coborati bobina.

In conditii de sol normal, sunetul se va stabiliza dupa cca. 7-8 repetari succesive.

Daca veti continua sa invartiti potentiometrul GND adjust catre pozitia “-”, detectorul va deveni mai tacut cand coborati bobina si va incepe sa sune mai tare cand ridicati bobina.

Asta inseamna ca v-ati dus prea mult spre “-“ si, atunci, rotiti-l usor inapoi, catre pozitia “+”, pana cand sunetul devine si ramane constant in timp ce dvs. “pompati” jos-sus cu bobina.

In concluzie, balansul de sol este bine facut atunci cand sunetul scos de detector ramane neschimbat in timp ce ridicati si coborati bobina.

12. Acum detectorul dumneavoastra este gata de vanatoare. Puteti sa readuceti comutatorul all metal/disc. in pozitia disc., sa va faceti reglajele de discriminare, sensibilitate, putere de penetrare si tip de sunet dupa cum doriti. Incepeti detectia!

Desi, doar citind, operatiunea poate parea a fi foarte complicata, dar asta este doar pentru am descris-o in cel mai mic detaliu. In realitate, odata ce va veti fi obisnuit cu aceasta procedura, o veti putea efectua in doar 20-30 secunde.

Cazuri speciale:

a. In conditii de sol dificil (mineralizare neobisnuit de mare, grad ridicat de infestare cu deseuri metalice etc.), este posibil sa trebuiasca sa faceti mai multe repetari decat in cazul solurilor normale sau, pur si simplu, sa nu reusiti, din prima, acordarea aparatului cu solul.

Astfel, va rugam sa luati aminte ca, din momentul in care ati apasat potentiometrul GND adjust, aveti la dispozitie un numar de 20 de miscari de rotire (pozitie cu pozitie) in sensul acelor de ceasornic. Daca ati “consumat” acest numar de rotiri, cele facute in plus nu vor mai avea vreun efect asupra reglajului.

Asadar, daca observati ca nu ati reusit sa realizati corect balansul de sol pana la epuizarea celor 20 de rotiri, apasati din nou potentiometrul GND adjust, acesta va face aparatul sa revina la stadiul initial. Acum puteti relua procedura!

b. In conditii de sol foarte dificil, este posibil sa intalniti situatii in care sunetul se va “inteti” si cand ridicati si cand coborati bobina. Daca, sunetul acesta intetit se aude la fel de tare si sus si jos, atunci balansul de sol e corect realizat. Acesta este un simptom normal in conditii de sol foarte dificil.

Puteti elimina neplacerile create de solurile dificile reducand nivelul de sensibilitate al detectorului, respectiv nivelul de prag al sunetului de fond - threshold (functie de modul in care operati aparatul). In consecinta, detectorul va pierde ceva din adancime si sensibilitate dar se va comporta normal, eliminand efectele auditive nedorite ale zonei cu sol extrem de dificil.

Retineti ca, in timpul operatiunii de reglare manuala a balansului de sol, bobina trebuie miscata doar in plan vertical (jos-sus). Miscarea ei in plan lateral (stanga-dreapta) va cauza analizare gresita a solului iar asta va conduce, implicit, la compromiterea reglajului.

Daca mentineti comutatorul all metal/disc. pe pozitia all metal si comutatorul A ground/M ground pe pozitia A ground, detectorul nu va functiona corect si nu va va permite sa faceti un reglaj corect al balansului de sol.

Va recomandam sa folositi acest mod de operare pentru detectia de pepite si cand utilizati bobine de dimensiuni mici. (n.trad.: asta n-am prea inteles-o, imi pare ca cele doua fraze de mai sus se bat cap in cap de nu se vad dar exact asa scrie in manualul aparatului, fara loc de nuante si interpretari – trebuie sa intreb la fabrica sa vedem daca exact asta au vrut sa spuna sau au gresit ei traducerea din BG in EN)

Efectul de groapa:

Atunci cand utilizati detectorul in zone cu sol dificil sau umed, in special daca folositi bobine de dimensiuni mari, atunci cand treceti bobina peste gropi (sau peste crapaturi in sol sau peste discontinuitati din sol), detectorul poate da semnal chiar daca acolo nu exista nici un obiect metalic.

Pentru a evita sau elimina acest efect nedorit, miscati bobina stanga-dreapta deasupra gropii si, in acelasi timp, rotiti potentiometrul GND adjust in sens invers acelor de ceasornic (spre marcajul “+”), efectuati una sau 2 rotiri (pozitie cu pozitie), pana cand efectul de groapa dispare.

Pietrele fierbinti (hot rocks):

Daca ati realizat un reglaj corect al balansului de sol pentru un sol anume iar acesta este bogat in “pietre fierbinti” (pietre cu mineralizare foarte ridicata), acestea vor provoca semnale nedorite.

Pentru a depasi acest inconvenient, luati cateva astfel de pietre si puneti-le impreuna pe un loc curat de metale. Miscati bobina stanga-dreapta, la aproximativ 5 cm deasupra pietrelor si, in acelasi timp, rotiti potentiometrul GND adjust in sens invers acelor de ceasornic (spre marcajul “+”), efectuati una sau 2 rotiri (pozitie cu pozitie), pana cand semnalul nedorit dispare.

Aspecte particulare:

Atunci cand opereaza in conditii de sol normal, unii detectoristi profesionisti, pentru a mari sensibilitatea si adancimea detectorului, in special pentru tinte mici, dupa ce realizeaza perfect reglajul balansului de sol, mai rotesc foarte putin potentiometrul GND adjust, spre marcajul “-“, pana cand obtin o crestere a sunetului de fond la ridicarea bobinei. Dar, de retinut, acest mod de operare este unul dificil intrucat “curbarea” reglajului balansului de sol poate produce semnale false.

Daca, in timpul utilizarii, apar semnale parazite si simtiti ca detectorul si-a pierdut stabilitatea, asta, cel mai probabil, se intampla pentru ca s-au schimbat semnificativ conditiile solului (de exemplu, ati ajuns intr-o portiune cu alta mineralizare). Astfel, trebuie sa refaceti procedura de reglare a balansului de sol pentru ca detectorul sa lucreze corect in noile conditii de sol.

Exista si unele soluri in care punctul de reglaj al abalansului de sol nu poate fi gasit. Atunci cand se intampla asta, cel mai bine este sa comutati detectorul in modul AUTO. Puteti alege sa procedati la fel si atunci cand intalniti soluri care fac ca realizarea reglajului manual al balansului de sol sa fie foarte dificila.

Va rugam sa aveti in vedere faptul ca procesorul detectorului nu retine reglajul balansului de sol cu care ati lucrat data anterioara. De aceea, daca opriti aparatul, atunci cand il reporniti, fie si in acelasi loc, va trebui sa faceti din nou reglajul balansului de sol.

Realizarea manuala a reglajului balansului de sol la detectoarele de metale este o iscusinta care se dobandeste prin practica sustinuta: faceti asta cat mai des.
matteo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Detectoare de metal Detech