Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)

In urmatoarele 7 zile
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)
alfonsinho (34)
klan (48)
vulcan1978 (42)
cosmonat (29)
FiareVechi (30)
Gabriel (30)
Vali1210 (50)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

Asteptati-va EDS Gold Katcher

Imagine

Re: Asteptati-va EDS Gold Katcher

Mesaj necititde elmariachi » Sâm Apr 11, 2015 11:24 am

elmariachi
V.I.P
V.I.P

Medalii: 5
Minelab (1) Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 1
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde matteo » Sâm Apr 11, 2015 12:25 pm

Salut colegule Elmariachi,

poate parea ca inclin balanta, da, insa asta se intampla pt. ca sunt convins de ce stiu si ce pot acele Detech-uri (nu ma exprim si despre alte marci bulgaresti intrucat nu le cunosc prea bine).

Daca eu nu eram multumit de ele, nici nu ma bagam sa am de-a face oficial cu ei. Eu, pt hobby, fac doar lucruri care imi plac si care ma conving. Pt trait bine si pt castigat bani am meseria mea si nu detectoria (ba, chiar, detectoare si alte jucarii imi cumpar din meseria de baza care este una f. bine platita cand esti bun).

Asa cum am mai zis in alt topic: cu sau fara colaborarea mea cu Detech, eu sunt acelasi om si voi ramane un coleg corect de la cap la coada. Cu voi raman coleg si daca maine Detech decide sa numeasca pe altul in locul meu. Dar, chiar si atunci, aprecierea mea pt sculele Detech va ramane neschimbata intrucat ele pot ce si cat pot nu pt. ca sunt eu un reprezentant al lor sau nu.

In afara de asta, insa, cand am o parere buna despre un detector o spun si la fel spun cand am o parere proasta (dar mai diluat cu parerea proasta ca se supara lumea).

Poti zice ca inclin mult balanta si in favoarea Deus-ului. Poate ca asa este insa, la fel ca si EDS-urile de la Detech, si Deus-ul imi place enorm. Iar cu XP chiar nu am nici o colaborare si nu pot fi banuit de nimic. Apreciaza, te rog, ca, deci, este simptomatic pt mine faptul ca vorbesc de bine lucrurile care merita sa fie vorbite de bine.

Cat despre unele detectoare care merita vorbite de rau, ma abtin cat pot (desi mai arunc eu cate o remarca) intrucat nu vreau sa supar oameni care au cheltuit niste bani pe niste lucruri care poate lor li se par tari dar care nu sunt deloc asa.

Sarbatori fericite tie si tuturor colegilor!
matteo

Mesaj necititde elmariachi » Sâm Apr 11, 2015 6:30 pm

imi cer scuze daca ti sa parut ca am sarit la gitul tau ...eu vreau sa imi iau si eu alt detector , cele pe care le am nu mai imi plac sub nici o forma ...si sincer la XP DEUS ma oprisem. Am inteles din diverse comentarii ca in luna mai cei de la deus pregatesc o surpriza . Acum deja ma gindesc sa iau si un EDS pe linga XP. O sa stau si sa studiez atent e care dintre ele sa il iau , oricum am multe de invatzat de la tine si de la alti colegi care le detin . Multumesc inca o data , sarbatori fericite tie si celorlalti colegi.
elmariachi
V.I.P
V.I.P

Detector:

Mesaj necititde elmariachi » Sâm Apr 11, 2015 6:31 pm

imi cer scuze daca ti sa parut ca am sarit la gitul tau ...eu vreau sa imi iau si eu alt detector , cele pe care le am nu mai imi plac sub nici o forma ...si sincer la XP DEUS ma oprisem. Am inteles din diverse comentarii ca in luna mai cei de la deus pregatesc o surpriza . Acum deja ma gindesc sa iau si un EDS pe linga XP. O sa stau si sa studiez atent e care dintre ele sa il iau , oricum am multe de invatzat de la tine si de la alti colegi care le detin . Multumesc inca o data , sarbatori fericite tie si celorlalti colegi.
elmariachi
V.I.P
V.I.P

Detector:

Mesaj necititde PL500 » Sâm Apr 11, 2015 9:40 pm

@elmariachi, de ce nu ramai pe Etrac (am inteles ca este
ultrapotent pe discriminare) si sa achizitionezi un EDS ca
fiind complementar pt. adancime ?
Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Medalii: 8
Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde elmariachi » Sâm Apr 11, 2015 9:48 pm

elmariachi
V.I.P
V.I.P

Detector:

Mesaj necititde PL500 » Sâm Apr 11, 2015 9:53 pm

Imi imaginez ca la cam toate detectoarele se poate
discuta de o discriminare reala in primii 25 cm.

De greu cred ca este greu, am safari (presupun ca au
greutate aproximativ egala) si ma cam oboseste.
Poate un ham rezolva cat de cat problema greutatii.
Dan Barbu
PL500
Veteran
Veteran

Medalii: 8
Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde matteo » Sâm Apr 11, 2015 11:19 pm

@ Elmariachi - nu mi-e clar ce ne pregatesc cei de la XP dar, nu stiu de ce, traiesc cumva cu impresia ca se pregateste un produs nou, ceva Deus evolutiv, un nou Deus. Si nu ma refer doar la un nou firmware si la mult-asteptata bobina specializata pe adancime. Momentan, tine-ti banii la pusculita, sa vedem ce scot. Cat despre tandemul Deus-EDS, da, am mai spus ca mi se pare o combinatie tare buna daca te tine buzunarul. Fiecare are punctele lui tari ca si punctele lui slabe si se completeaza reciproc tare bine. Dintre detectoarele scumpe, Deus-ul este cel care scoate si adancimea cea mai buna dar, totusi, la adancime e sub EDS. In orice caz, daca as avea, intr-o zi, de ales, la care dintre ele sa renunt si pe care sa il pastrez, nu stiu daca as reusi sa ma decid intr-o directie sau alta. Pur si simplu ambele au rostul si farmecul lor. Da, intre EDS si Etrac as alege EDS-ul, la fel as alege Deus-ul dintre Deus si Etrac. Dar, intre EDS si Deus.... nu stiu ce sa zic, depinde doar de care iti sunt prioritatile, ce si unde vrei sa cauti (in infestare mare e mai bun Deus-ul insa, acolo unde este terenul cat de cat curat si nu ai nevoie sa auzi monede printre cuie si sarme, prefer EDS-ul pentru ca loveste semnificativ mai adanc, chestie care, cand/daca umbli dupa oala cu galbeni, va conta enorm). Bucura-te ca ti le permiti pe ambele! Azi am fost pe un islaz unde fusese un han odata (aparea pe o harta mai veche). Intai am dat cu Deus si am gasit cateva regaliste dar, apoi, vazand ca locul nu era prea infestat, am luat EDS-ul si, de curios, am mers pe aceiasi pasi anteriori si am mai scos cateva pe care Deus-ul nu le auzise sau la care daduse semnale slabe pe care le confundasem eu cu paraziti sau ciripeala solului. In alta zi, pe un bot de deal unde, cred eu, au mai dus taranii gunoaie cu carutza (la suprafata parea curat), am dat cu EDS-ul si tot caraia in toate partile, nu ma incumetam sa sap la nimic. Apoi am luat Deus-ul din portbagaj si am inceput sa dau cu reactivitate 3 (adica fara adancime prea buna dar pe foarte rapid si capabil sa izoleze tinte bune printre deseuri) si am primit si semnale bune in casti (VDI-ul era in toate directiile, nu te puteai baza pe el dar urechile sunt de baza la Deus, ca si la EDS), ocazie cu care am scos cateva regaliste. Deci, iti dai seama, ca sa aleg intre unul si altul, nu prea am cum... De aia, cum ziceam, ma bucur ca le am pe ambele.

@PL500 - sa stii ca Deus-ul dsicrimineaza doar in primele 70% ale razei de detectie. Dupa aceea, continui sa ai semnal audio dar nu mai ai indicatie pe display. Asta este valabil pt orice detector: poate vedea o tinta mai departe decat poate si spune ce e.
matteo

Mesaj necititde elmariachi » Dum Apr 12, 2015 9:30 am

,,matteo ,, asteptam noutatile . Si eu tot asa am inteles ca se pregatesc sa scoata ceva nou si daca este si mai adinc atunci clar se poate renuntza la eds. si ca sa nu mai vorbim de comparatia greutatii dintre ele . nu ma grabesc sa cumpar ceva deoarece in aceste momente nu sunt in tara si aici nu prea am ce face cu detectorul. Am ETRACUL la mine pentru orice situatie.
elmariachi
V.I.P
V.I.P

Detector:

Mesaj necititde matteo » Dum Apr 12, 2015 12:07 pm

Hristos a inviat!

La capitolul greutate lucrurile sunt balansate in sensul ca, pt. adamcimea lui cea mai buna, Deus-ul trebuie sa lucreze cu bobina mare de 13x11 inch iar aia e grea. Resimt Deus-ul cu bobina aia cel putin la fel de greu in mana ca si EDS-ul (care, insa, oricum este mai usor decat orice Garrett sau FBS Minelab). Deus-ul este cu adevarat usor doar cand folosesti bobinele mai mici, de 9 si de 11 inch, dar atunci nu mai putem vorbi de adancime, adica e in acelasi pluton cu toate celelalte detectoare de firma din seriile scumpe (vorbind strict de adancime, in rest le cam rupe pe genunchi).

Acuma, zvonul zice ca XP umbla sa scoata o bobina mare si adanca pt Deus dar ca aia va fi dedicata frecventei de 4 kHz. Sigur, pana nu iese oficial, nu stim ce va fi. Insa, daca zvonul se va confirma exact asa cum umbla azi, atunci castigul nu e tocmai 100% pt. ca frecventa de 4 kHz este buna pt obiecte mari si adanci dar nu e buna, de exemplu, pentru monede mici si adanci. Bine, o moneda de 50 bani (care e o moneda destul de mare) o scoti si in 4kHz de la 25 cm dar ce te faci cu alea vechi, subtiri si mici? Frecventa de 4 kHz este ideala pt. atunci cand cauti un cache sau oala cu monede dar nu este o frecventa prea buna pt. cautari generaliste iar noi, de fapt, in general cam aia facem: cautari generaliste.

O sa zici, poate, ca iar inclin balanta sau ceva de genul insa nu as renunta la EDS, orice alta scula as avea, pentru ca:

1. Vreau sa am si detector de rezerva.
2. Este un detector solid si cu adevarat versatil.
3. Performantele sale raportat la costul lui (care e o fractie din costul lui Deus) sunt uluitoare.

Sigur, cand ai bani si vrei un singur detector, vei merge pe cel mai scump, cu fitze si care are adancimea si stabilitatea EDS-ului. Deocamdata, insa, acela nu exista. Suntem inca la stadiul de zvonuri: ce va si fi in realitate, asta vom vedea, cand va fi, daca va fi.

Daca insa, bugetul tau nu este unul f.f. mare si nu dispui de bani multi de aruncat pe aparatura scumpa, atunci EDS-ul (oricare model) este alegerea ideala, fara doar si poate.

Dupa cum ziceam, ele nu se exclud ci, acolo unde se poate, se completeaza.

Scula aia tare si noua de la XP (daca va exista), va costa foarte mult (sigur si peste Deus), cel putin in primii cativa ani de la lansare.

Deocamdata, ne facem treaba cu ce avem fiecare, fie EDS, fie Deus, fie orice altceva.

Si-apoi, ce-o mai fi, om mai vedea! ;)
matteo

Anterior

Înapoi la Detectoare de metal Detech