Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
menthor (40)
PepsiMan (41)

In urmatoarele 7 zile
Aussie (30)
Bogdankvo (33)
danut (53)
Dedulinos (33)
Maryan82 (39)
razvan86 (35)
sonia (51)
Gaby (40)
ionutursachi (35)
Lopatica (36)
Mongolul (36)
shoes5x (28)
ToyoLem (41)
adi1017 (46)
eugensorin (59)
Gabi26 (24)
Kadour (61)
Larimar (42)
mosul (66)
bobaru2002 (42)
paulalin31 (46)
robybygboy (35)
seba (44)
serpiente (41)
Ceferistu (33)
DannyCGI (34)
Derp (24)
Geani (28)
ionutmtb (35)
marin (34)
marinpopic (32)
matei1970 (51)
ozsvaldo (40)
aaa aaa (36)
alex_jaq (36)
Baazalung (23)
catanegru (39)
dac (37)
Danyxz (47)
DinuX (45)
emanuel71 (43)
Gratzyan22 (36)
MarcelH (38)
mrkopa (29)
simionica (52)
sorin85 (36)
Fercsi (37)
rroberto (45)
trabi1986 (35)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
ionutserban 01 Ian
Mihai Stanciu 05 Noi
eduard69 21 Oct
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun

Comori Blestemate

Aici se poate discuta despre comori, harti, locuri, povesti si orice altceva legat de cautarea comorilor cu ajutorul radiodetectiei sau nu.
Urmaresc subiectul: digger

Re: Comori Blestemate

Mesaj necititde cipryani » Dum Noi 28, 2010 12:27 pm

din putinul timp care a fost dedicat acestui hobby ....

Cum noaptea Sfantului Andrei se apropie tin sa va amintesc , reamintesc sau sa aflati ...

In zona Moldovei batranii spun ca in noaptea Sf Andrei , Sf Gheorghe ,si de Pasti comorile ard cu flacara albastra sau galbena ... unii zic ca iti poti trece mana prin aceste flacari fara sa te arzi ... unii zic ca aceste flacari nu stau pe loc ori dispar cand te apropii de ele ...

- ca sa ajung la subiect unii zic ca aceste comori care ard cu flacara sunt blestemate

Fiind interesat de aceste blesteme am descoperit cateva procedee pt a dezgropa o comoara blestemata care vreau sa le verific in niste carti , asta cand o sa am timp , apoi o sa le postez si aici :)

Rog ca cei ce cred ca vorbesc prostii sa isi posteze parerea intr'un mod civilizat sau sa se abtina !!!
cipryani

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde cipryani » Dum Noi 28, 2010 12:56 pm

o idee la continuare lui 'bog25' cu privire la INTENTIE :D

cand domnii digger si vitelus au gasit acel sigiliu s'a precizat in poveste ca la descoperire a asistat si o persoana necunoscuta ;))

Unii spun ca cand descoperi o comoara 'nichiduta' ia forma umana si vine si iti pune niste intrebari pt a vedea ce intentii ai cu comoara ...si trebuie sa ai niste raspunsuri curate de buna intentie pt a putea lua comoara
intrebari gen : Ce ai sa faci cu aceasta comoara ?
rasp gen : o sa construiesc o biserica si restul am sa pastrez pt mine , am sa dau o parte la manastiri si biserici restul .... am sa dau o parte la saraci si nevoiasi si restul .... etc

indiferent de intrebari raspunsurile sa fie de intentii bune ... si bineinteles sa si respecti acestea :)

deci domnilor digger&vitelus ... dupa ce primiti recompensa nu ar fi rau sa mergeti cu cate un pachetel la o casa de batrani :P

si ca sa completez total se mai zice ca dupa ce 'nichiduta' vorbeste cu tine si vede ca ai intentii bune pleaca si se transforma in lup , iepure .... un animal ... ca sa supravegheze ... nu ati vazut vreun animal salbatic cand ati descoperit sigiliul ?

Rog ca cei ce cred ca vorbesc prostii sa isi posteze parerea intr'un mod civilizat sau sa se abtina !!!
Acestea sunt povesti de la batrani nu sunt eu scriitor !!!
cipryani

Mesaj necititde cristianys1 » Dum Noi 28, 2010 1:52 pm

Imi plac povestile batranilor,in special cele auzite cu propriile urechi....ca le cred sau nu asta este partea a doua.In orice poveste exista un sambure de adevar dar cred ca acel sambure reprezinta doar 5% dintr-o poveste.
Chiar daca nu cred in blesteme, ma feresc totusi de ele....de ce?...deoarece exista acel sambure de adevar din poveste....de exemplu,multe dintre mormintele celebrilor faraoni egipteni, contineau spori de ciuperci,mucegaiuri etc ...spori ce rezista sute chiar mii de ani si ce erau totodata letali pentru oameni,binenteles cand mormintele au fost deschise cei care au intrat in mormant au murit la scurt timp....de aici se trage si celebrul "blestem al faraonilor"
Concluzia: nu crede chiar toata povestea,cauta doar bucatica reala
-"michiduta" sau mai bine zis diavolul....acesta cauta necontenit sa-l is­piteasca pe om si sa-l traga inspre pacat,nu cred ca te urmareste in scopul cel bun sa vada daca faci bine...etc
cristianys1
Începator
Începator

Medalii: 1
Steaua comunitatii (1)
Detector:

Mesaj necititde PASTOR » Mie Dec 01, 2010 6:11 pm

PASTOR

Mesaj necititde DeepScan » Vin Dec 03, 2010 4:24 pm

Eu cam asa vad lucrurile vis-a-vis de blesteme; obiectele, locurile (orice este materie) au capacitatea de a inmagazina informatii si energii. Cand blestemi nu faci altceva decat sa inmagazinezi in acele obiecte niste informatii algoritmate sub forma de ganduri la care mai adaugi si energia regretului sau grija acelor lucruri.....ai pus de un blestem. Eficienta blestemelor in timp se poate diminua pana la a disparea total. Pe mine nu ma poate convinge nimeni ca nu exista asa ceva.....afara erau 40* si pe mine ma luase un frig de imi clantaneau dintii in gura doar daca stateam in acel loc, de 10/10m unde se presupunea ca ar fi ceva. Eram si eu mai tanar si mai prost, m-am incapatanat sa fac detectia si evident ca nu am gasit nimic,dar in urmatoarele 2 sapatamani nu ma tineam pe picioare cu toate ca dpdv medical eram perfect sanatos. In alt caz de cate ori incercam sa detectez intr-un loc mi se inchidea aparatul (ca si cum s-ar fi descarcat acumulatorii si bateriile, cu toate ca erau full) sau devenea atat de instabil incat trebuia sa il inchid. Am avut o perioada ca partener de umblat pe coclauri o catea , era un animal f inteligent si sensibil. Vara trecuta eram intr-o trecatoare intre Moldova si Ardeal ( pasul Rotunda) si au fost mai multe locuri unde cateaua a avut un comportament ciudat, scancea, se culca jos, ca si cum ar fi durut-o ceva. Am fost nevoiti chiar sa ascundem o parte din echipament si sa o duc mai departe in brate( era un Rotweiler de 40kg), dar dupa ce ne-am departat de acel loc vreo 200-300m si-a revenit subit, dar incerca sa ma impiedice sa ma intorc dupa lucruri. Din marturiile unui batran ce fusese martor la evenimente,in acele locuri murisera f multi militari in ww2. Ea simtea durere exact in acele locuri....batranul mi-a marturisit ca nici vitele lor nu pasteau in acele locuri, chiar aveau tendinta sa le ocoleasca. Alta data am avut 4 incidente cu 2 masini in incercarea de a parcurge 1,5 km, culminand cu lovirea masinii ce stationa de catre un porc mistret ! Am dat niste exemple poate stupide, dar lucrurile functioneaza. Blestemele pot fi privite si ca niste paznici sau ca un mijloc de a tine la distanta musafirii nedoriti.
Ultima oară modificat de DeepScan pe Vin Dec 24, 2010 12:47 am, modificat 1 dată în total.
DeepScan
V.I.P
V.I.P

Medalii: 12
Minelab (1) Fisher (1) XP (1) Detech (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1) Cautator de comori (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde pala » Dum Dec 05, 2010 4:50 pm

cred ce spune deep.. dar ai simtit frica sau numai cainele te-a facut sa pleci de acolo?daca inelul pe care la descoperit digger a fost blestemat si a intrat in posesia unui muzeu ce se va intampla cu muzeografii si cu cei care au indoieli cu privire la cum afost gasit.daca suntem oameni sinceri si cu inima curata nu blestemele nu au ce sa ne faca,de cele mai multe ori ne facem rau singuri .in ceea ce ma priveste in ziua de diminica merg la biserica cu familia detectia o las pe sambata .dumnezeu poate inpiedica sau opri orice blestem ,problema e la noi.blestemul este mentionat de f. multe ori in biblie http://www.resursecrestine.ro/cauta/ble ... c/pagina-9 .cat despre acei oameni cu inzestrari(deosebite)aceia nu pra au treaba cu dumnezeu.salut
pala
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde cipryani » Joi Dec 23, 2010 6:32 pm

e gresit ce au inteles unii :)

nu am zis ca inelul ar avea vreun blestem ...

and M' digger .. i just asking :) sper ca nu va deranjat cum am vazut eu lucrurile ... dar interpretez de la rau pana la bine tot ce misca :) am pus unele idei peste intamplarea dvs si a iesit ce am scris mai sus :)
cipryani

Mesaj necititde pala » Joi Dec 23, 2010 10:29 pm

cipris te rog sa nu te superi.nu vreau sa cred in astfel de lucruri (superstiti)chiar daca au fost rostite asupra unor obiecte(comori)pt unii acestea pot fii si binecuvantari .ori suntem :md3: ori nu mai suntem .pericole sunt multe depinde pe unde detectam paduri , stanci ,etc . mai aluneci se mai strica aparatu ,oricum ar fii povestirile sau istorisirile despre comori (blestemate sau nu)imi plac.sarbatori fericite. vine mosu......
pala
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde sinednomar » Joi Mar 03, 2011 10:47 pm

Hai sa va spun eu o poveste cu blesteme.....:D...Tot ce am sa povestesc stiu si eu de la bunica mea... si mai recent mi-a fost reconfirmata de fratele buniicii asa mai mult ca o amintire despre unchiul lui...
Imediat dupa 1920 unchiul bunicii mele nu prea mai ramasese cu mare lucru dupa razboi..... prin zona de unde sunt buniicii mei circula o gramada de povesti despre comori...si culmea 99 % se termina cu vreun blestem:D... omul mai in gluma mai in serios sa apucat sa caute......nu il oprea cred nici o legislatie pe vremea aia...
A tot cautat dar fara nici un rezultat....problema a fost ca de acum omul devenise absolut obsedat doar asta facea....nu mai crestea animale nu i.si mai vedea de livada sau fan , sapa intr-o zingura zona.... umpluse cateva dealuri de gauri.... pe vremea aia nu cred ca il putea scuza cineva ca practica vreun hobby:)) asa ca toata lumea radea de el...
Tot a cautat cam 3-4 ani pana intr.o zi cand cica ar fi gasit in zona unde tot cauta de atata vreme mai mult obiecte din aur..si monezi de argint...nu erau puse in vreun cufar sau ulciuoare de lut:))) cic erau ingropate la o adancime destul de adanca puse niste radacini de copac taiate deasupra lor si pamant si peste buturugile sau radacinile alea.... Aici urmeaza partea de unde bunicu a ramas in amintirea familiei mele drept nebun.... cic imediat dupa ce a gasit "comoara" a aparut porc mistret (cas a vezi coincidenta deepscan ca pomeneai si u mai sus de un porc mistret ), deci cum ziceam un porc mistret a aparut si ia vorbit ( bunica spunea k l.ar fi blestemat....) am uitat sa va zic partea cea mai weird , porcul mistret avea un lant de aur la gat :)))) ( o fi fost manelist ).....a ingropat totul la loc si din ziua aia unchiul bunicii mele nu a mai sapat o zi...de fapt statea numai in casa....duminica isi canta singur slujba ca la biserica.... intr-un cuvant a inebunit .....
Pare ciudata toata intamplarea...dar asta era tema asa ca aici este locul potrivit de povestit....
sinednomar

Mesaj necititde sinednomar » Joi Mar 03, 2011 11:11 pm

Eu nu prea cred in treburile de genul asta.....mai stiu cateva intamplari .....dar acum vreo doi ani am vazut ceva care chiar merita sa te gandesti innainte sa spui ca nu are ce sa se intample si ca blestemul ala exista intr-o forma sau alta...
E vb de o biserica ....totul am vazut la tv..... acu cativa ani preotul unei biserici a gasit in peretele altarului un manuscris semnat de nush ce logofat , vataf sau ceva de genu....si mai multi boieri ca martori( care ar fi fost omorati in aceiasi zi impreuna cu catziva oamneni care au realizat sapaturile.... pt a nu divulga....) in manuscris era mentionat cum ca sub biserica ar fi ingropata averea la nush ce domnitor...si o parte din aurul tarii Romaniesti din momentul respectiiv....( nu mai tin mite cine era domnitorul sau unde e biserica dar daca cautatzi pe google poate se gaseste...).... in manuscris se spune ca ar fi ingropate asa..... monedele primele intr.un "cazan"...averea domnitorului (bijuterii..etc etc) la un metru 2 sub cazanul cu " monede ".....si ultima ingropata averea tari...trezoreria....
Dup ce preotul a gasit manuscrisul a incercat sa ia legatura cu nush ce individ care se ocupa cu braconajul si aspatul dup artefacte....numai bine ca a fost prins..... nu au apucat sa faca mare lucru....a fost mutat din zona respectiva...si pus alt preot...si cateva calugarite in loc... povestea sa aflat in ziarul local si o gramada de rromi, tigani...au venit si au rascolit locurile de prin imprejurimi....pana preotul nou si calugaritele sapasera...in timpul realizarii documentarului chiar a fost intrebat despre cateva gropi de pe langa temelia biseriicii care erau proaspat sapate..... Cic "cazanul cu bani ar fi fost gasit si luat noaptea dup spusele unei calugarite care cica ar fi vazut cum niste oameni urcau intr.o masina ceva ce parea foarte greu dar ia fost frica fiind singura si noaptea....blablablabala...in fine.....actul este in posesia statuluiroman parca acum.... iar tot ce este mentionat acolo ca ar fi daca se mai gaseste inca ar fi evaluat la o valoare undeva peste 2 miliarde de dolari... daca tin eu bine minte ( nu as vrea sa exagerez dar stiu ca si eu am ramas socat)

Partea cu blestemul e interesanta...In manuscris este mentionat sistemul de aparare a valorii...intre cele 3 "comori" sa le zic asa erau departite si de niste paturi imbibate in otrava ulterior dovedinduse ca e vb de cianura...care omoara la contacul cu pielea sau pur si simplu prin inhalare daca este cantitate foarte mare..... zona sa confirmat ca era intradevar contaminata cu cianura....dar datorita trecerii timpului concentratia sa diminuat prin infiltratiile de apa in sol care au avut efect de spalare s.a.m.d...
Asa ca blestem sau nu daca cineva sapa recent dup ingroparea acesteaia nu se bucura mai mult de catva ore de decoperirea facuta.....
Ultima oară modificat de sinednomar pe Joi Mar 03, 2011 11:16 pm, modificat 1 dată în total.
sinednomar

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea de comori