Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
menthor (40)
PepsiMan (41)

In urmatoarele 7 zile
Aussie (30)
Bogdankvo (33)
danut (53)
Dedulinos (33)
Maryan82 (39)
razvan86 (35)
sonia (51)
Gaby (40)
ionutursachi (35)
Lopatica (36)
Mongolul (36)
shoes5x (28)
ToyoLem (41)
adi1017 (46)
eugensorin (59)
Gabi26 (24)
Kadour (61)
Larimar (42)
mosul (66)
bobaru2002 (42)
paulalin31 (46)
robybygboy (35)
seba (44)
serpiente (41)
Ceferistu (33)
DannyCGI (34)
Derp (24)
Geani (28)
ionutmtb (35)
marin (34)
marinpopic (32)
matei1970 (51)
ozsvaldo (40)
aaa aaa (36)
alex_jaq (36)
Baazalung (23)
catanegru (39)
dac (37)
Danyxz (47)
DinuX (45)
emanuel71 (43)
Gratzyan22 (36)
MarcelH (38)
mrkopa (29)
simionica (52)
sorin85 (36)
Fercsi (37)
rroberto (45)
trabi1986 (35)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
ionutserban 01 Ian
Mihai Stanciu 05 Noi
eduard69 21 Oct
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun

Comori Blestemate

Aici se poate discuta despre comori, harti, locuri, povesti si orice altceva legat de cautarea comorilor cu ajutorul radiodetectiei sau nu.
Urmaresc subiectul: digger

Re: Comori Blestemate

Mesaj necititde cipryani » Sâm Sep 04, 2010 10:23 pm

Va invit la Suceava domnilor la o detectie :) Sa incercam un blestem :) :|

Invitatie adresata in special domnului Monte Cristo :)
cipryani

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde cipryani » Sâm Sep 04, 2010 11:15 pm

Cat de tanar poate fi gabi tinand cont de faptul ca eu am 19 ani :)
Intradevar putina lectura din carti :D
Eu ziceam de blestemul lui Decebal deoarece majoritatea persoanelor in domeniu stiu despre ce e vorba ...

Zona Bucovinei e plina de povesti unele adevarate unele false unele zise doar sa treaca timpul :)

Revenind la ale noastre deocamdata nu am gasit cum trebuie dezgropata o comoara blestemata si nici nu mi'as pune pielea la bataie ...

Deci eu chiar cred ca exista cineva pe acest forum care stie niste pasi generali de urmat :)
Ultima oară modificat de cipryani pe Mar Mai 10, 2011 2:18 am, modificat 1 dată în total.
cipryani

Mesaj necititde cipryani » Dum Sep 05, 2010 12:11 am

Inca cercetez povesti , legende , harti , istoria locului etc Am cate un drum pe saptamana in zona de munte (cu afaceri ) si ma tot interesez...Putini ciripesc si cei ce o fac nu o fac degeaba ... Nu e exclus sa cer ajutorul mai experimentatilor membri de pe forum dar daca tot va aduc la Suceava sa va aduc pt ceva cat de cat sigur :)
cipryani

Mesaj necititde cipryani » Dum Sep 05, 2010 1:39 am

Ponturile care le stiu eu nu duc la comori de tone de kg de aur :)) Mii de kg ar exista in piramida stiuta de baietii de la NASA... Au fost experti de la NASA acum 2 ani prin zona asta si din vorbele ce sau scapat ar fi zis ca ar exista o piramida scanata din satelit veche de 3000ani sculptata in stanca muntilor care face legatura cu alta de prin Serbia ... Este un loc intr-o localitate din SV unde masina iti urca singura pe o panta de 60 si ceva de grade ...o lasi pe liber si ea urca incet ...ceva o atrage... In alt loc este o piatra cu nuj ce putere ... Astea sunt povestioare de prin respectiva localitate ... Astea mi se par chiar SF ... Vreau sa incerc faza cu masina dar este destul de departe si drumul lasa de dorit ..Oricum cand ajung prin zona ii fac o incecare .. Deci cam astea ar fi tonele de aur ale Bucovinei :)))) (poveste auzita de mine de la un profesor de istorie)

Sa revenim la realitate ...

Nu stiu cata imaginatie credeti dvs ca am eu dar cand am vazut ca un batranel mia aratat 2 kosoni altul 1 alt koson si imi zicea ca in stancile alea e povestea x care ascunde un burduf de bani de aur si ca in alt loc sunt mai multi si ca in x loc se intanleau x haiduci care adunau aurul si il duceau in x loc sau il lasau in x loc daca potera era dupa ei ...deja ma gandeam serios cum si ce sa fac sa gasesc si eu '2 banuti' .. Acum nu sunt eu in masura sa zic ca o sa fie un burduf de galbeni sau 10 ...Inca cercetez si apreciez fiecare ajutor :)

ps : Poate nu ma trezesc cu tigani la usa sa ii duc la comoara :))) Sau cu vreun spion rus :)))
cipryani

Mesaj necititde Monte Cristo » Dum Sep 05, 2010 8:54 am

Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde cipryani » Dum Sep 05, 2010 12:58 pm

Intradevar posibil sa nu fi fost kosoni ... batranul respectiv mia aratat din palma banuti si cand am intins mana sa ii iau a strans palma singurul lucru care am vazut pe ei fiind un vultur ..o pasare asemanatoare posibil ...si am zis ca are kosoni ... Kosoni am tinut in mana mea la un prieten pasionat de numismatica antica ...

O sa merg din nou pe la el si in functie de starea lui de sanatate sta vorbeste cu mine ...Oricum eu am mai fost odata pe la el sa mai vb dar nu ma mai recunostea ... 'Am vazut la dvs 2 monede de aur am discutat de haiducul x ' ' Aur la mine ? De unde ? Nu am ! ...raspunsul lui ...

O sa mai trec pe la el cu o camera foto la mine sa va arat si dvs :) Asta daca ma mai recunoaste ...
cipryani

Mesaj necititde poliorcetes » Mar Sep 07, 2010 11:08 am

Salutare
S-ar putea ca in privinta asta sa par venit din alte veacuri, dar mie mi se pare ca o explicatie a "blestemului" ar putea fi legea compensatiei. De-a lungul timpului am observat de multe ori cum au alternat / s-au compensat sansa si nenorocul, dar, desigur, a nu se intelege ca viata e intr-un echilibru perfect si la sfarsit e egalitate. Ma gandesc doar ca descoperirea unei comori, sinonima cu un noroc urias picat din cer, ar fi putut fi urmata, in cazul unora, de o nesansa, si de aici se nastea ideea manifestarii unui blestem. Zic si eu. :) Oricum, de subiectul blestemului in sine nu ma apropii, desi am ascultat inclusiv opinii de preoti si psihologi, fiecare explicand in mod convingator o anumita conceptie.

Off topic: cred ca trebuie sa umblati putin la ultimele imagini atasate, deoarece s-au strecurat si niste chestii mai desucheate... :-?
poliorcetes
Intermediar
Intermediar

Steaua comunitatii (1) Intelept (1) In slujba istoriei (1)

Mesaj necititde Monte Cristo » Mar Sep 07, 2010 12:04 pm

Cred ca poliorcetes facea referire la coperta filmului Eurotip :mrgreen:.
Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde poliorcetes » Mar Sep 07, 2010 12:12 pm

Nici prin gand nu-mi trecuse ceva legat de monede. :) Se atasasera, dintr-o eroare (sau legat de tinypic), si niste treburi mai hard, dar vad ca acum s-a remediat.
poliorcetes
Intermediar
Intermediar

Mesaj necititde poliorcetes » Mar Sep 07, 2010 12:39 pm

Totul e in regula, nu va faceti probleme, a fost un fleac. :)
poliorcetes
Intermediar
Intermediar

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea de comori