Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
carincip (61)
davideo (48)
Nad (42)
Pride (32)
zeze67 (53)

In urmatoarele 7 zile
aclaimed (45)
AndreiHD (29)
ares (42)
cosminburcea (41)
Cristi90 (32)
girlonc (44)
LUPEAN CATALIN (41)
Picasso (44)
danfurdui (62)
Mario94 (26)
marius80 (37)
marko (40)
psg72 (48)
rebtech (30)
volard (102)
catuttz (42)
creata1987 (33)
fred_moita (40)
mariuzs (46)
Spurtzi (53)
zswazze (28)
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

pe plaja la Belona

Discutii diverse pe tema detectiei pe plaja sau in apa.
Adaugari la favorite: mircomanu
Urmaresc subiectul: digger

pe plaja la Belona

Mesaj necititde skodaoctavia82 » Mie Mar 23, 2011 9:28 pm

Un bărbat în vârstă de 37 de ani din Bucureşti a fost prins de poliţişti în timp ce căuta metale preţioase pe o plajă din Eforie Nord. Zona este protejată arheologic.

Suspectul, A.B., nu venise cu mâna goală. Dotat cu un detector de metale, bărbatul căuta piese din aur, argint şi bronz pe plaja Belona din Eforie Nord, zonă protejată argeologic.

Ghinionul l-a urmărit însă, întrucât la scurt timp de la începerea căutărilor a fost prins în flagrant delict de oamenii legii.

Detectorul de metale a fost confiscat de poliţişti, iar A.B. s-a ales cu dosar penal.
skodaoctavia82

pe plaja la Belona

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: pe plaja la Belona

Mesaj necititde taurasu » Joi Mar 24, 2011 2:11 am

M-am autodenuntat pe forum de 2 zile. Oricum pe http://ran.cimec.ro nu figureaza eforie nord cu niciun sit arheologic si am respectat zona de protectie a platformei continentale a marii negre care figureaza la http://www.inmi.ro/lmi/CONSTANTA.pdf ca monument istoric. In procesul verbal care l-am facut cu politistii se specifica clar ca eram la mai mult de 100 de metri de mare. Aviz amatorilor de detectii pe plaja si mai ales in apa. O sa va tin la curent .
p.s. De ce ne trateaza statul ca pe niste infractori? Si de ce oare nu ne asociem sa luam o pozitie ?
taurasu

Mesaj necititde digger » Joi Mar 24, 2011 10:51 am

Autodenuntul e altceva...in fine...Nu va invidiem pentru situatia in care va aflati...Argumentele de orice natura va pot folosi de acum doar in a va structura apararea...Staff-ul forumului a sugerat amatorilor de detectii de pe plaje , ca inainte de a intreprinde ceva , sa intrebe factorii de decizie constanteni pentru a evita neplacerile , stiindu-se faptul ca plajele au un statut sensibil...Cat despre asociere , daca veti mai (putea) avea in viitor acest hobby , nu va impiedica nimeni sa va asociati cu cine doriti si sa luati pozitie organizat despre ce credeti dumneavoastra...
digger
Veteran
Veteran

Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde soverey » Joi Mar 24, 2011 11:50 am

Din perspectiva mea situatia e destul de clara , platforma continentala a Marii Negre este zona de protectie arheologica in totalitate , plajele prin proximitatea lor fac parte din platforma continentala..asadar detectia pe plajele romanesti este interzisa....
soverey
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 2
Minelab (1) Steaua comunitatii (1)
Detector:

Mesaj necititde cipryani » Sâm Mar 26, 2011 6:53 pm

monedele din poza aia din articol sunt ale tale 'taurasu' ?

adica tu le'ai gasit ? :)

un sfat ;) fa bine si vorbeste cu un avocat ...degeaba ii explici unui judecator care habar nare cu ce se mananca metal detectingul ...sta si se uita la tine parca ii vorbesti in chineza...

te vor cataloga simplu 'cautator de comori' ceea ce stiu si ei ce inseamna si punct .

ps
' cu legile astea f...e in RO nici judecatorii nu mai stiu legea la zi sau in totalitate '
cipryani

Mesaj necititde taurasu » Dum Mar 27, 2011 7:20 am

Monedele si textul halucinant sunt bagate de cei de la ziar. Doar ce ajunsesem la fata locului si am si fost reperat :) Nici nu conectasem toate cablurile la aparat.Din alt ziar am citit ca voi fi acuzat ca as fi incalcat legea 182/2000 care are urmatorul articol
Art. 92
(1) Efectuarea de catre persoanele fizice sau juridice neautorizate, conform art. 47, a unor detectii sau sapaturi in siturile arheologice constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si confiscarea detectoarelor.
(2) Tentativa se pedepseste.
Teoretic vorbind se poate face dosar penal oricarui turist care face o groapa in nisip.
Si ca sa mai lamurim un aspect platforma continentala e partea submersa adica de sub apa.Plaja face parte din zona de coasta. Eu am fost la 100 de metri de partea submersa. Acum dosarul e probabil in lucru si sper sa dau de un procuror care a citit legea si stie sa o si aplice. Pe plaja aia cel mult elemente patrimoniu apartinand de cultura RROMANA si COCALARIANA pot fi gasite respectiv cutii de bere, capace, folii si ambalaje de aluminiu.
Si niste sfaturi pe care vi le dau ca am tot citit zilele astea legile si ordonantele pe net. Cica ar fi ilegala introducerea detectoarelor in zona monumentelelor istorice. Si ca zona de protectie a monumentelor e asimilata monumentelor. Iar eu de exemplu locuiesc la 30 de metri de un monument istoric. Va urez detectare placuta si fara evenimente !
taurasu

Mesaj necititde pala » Dum Mar 27, 2011 12:54 pm

in ultimi trei ani cand am fost la mare vara am intalnit aceeasi persoana care facea detectie in apa spre mal (in aceeasi statiune )ziua in amiaza mare si cu plaja plina ochi (nu-l vede nimeni 8-) )anul acesta daca voi ajunge la mare sunt sigur ca il voi intalni iar,daca nu vom ajunge la cele vesnice.cred ca detectia pe plaja nu le e straina tuturor autoritatilor din jud. ct.
pala
Intermediar
Intermediar

Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde pala » Dum Mar 27, 2011 12:57 pm

locul unde am vazut aceea persoana nu este plaja belona ci undeva mai jos.
pala
Intermediar
Intermediar

Steaua comunitatii (1) Cercetas (1)
Detector:

Mesaj necititde Dan » Lun Mar 28, 2011 7:22 pm

Domnilor, doream doar sa va multumesc pentru faptul ca va ocupati de un forum atat de interesant. Nu stiu ce ma faceam daca nu existati (pierdeam detectoare si castigam amenzi si avocati :) ) Inca nu mi-am luat detectorul la care visam, si nu cred ca o sa mai fac pasul asta. Detectia pe plaja era unul din motivele pentru care doream sa-mi iau DM. Ma gandeam ca stau la aer, langa mare, si am sansa sa gasesc "ceva" fara sa incalc legea sau sa deranjez pe cineva. Dar mai bine uit! Mai raman partiile de schi, ca locuri interesante unde lumea pierde lucruri metalice. Sunt curios daca e voie sa faci detectii pe partiile de schi., Cat despre detectiile cu tenta istorica mi se par periculoase din multe puncte de vedere. Daca in postarile mele eram revoltat de ce se intampla in Romania in relatia Stat-Detectoristi, era ca ma revolta nedreptatea si violarea bunului simt, si nicidecum o instigare la nerespectarea legilor.
Cu respect,
Dan :md1:
Dan

Mesaj necititde digger » Lun Mar 28, 2011 8:26 pm

digger
Veteran
Veteran

Imagini: 0
Detector:

Următorul

Înapoi la Detectie in apa si pe plaja