Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
danfurdui (62)
Mario94 (26)
marius80 (37)
marko (40)
psg72 (48)
rebtech (30)
volard (102)

In urmatoarele 7 zile
catuttz (42)
creata1987 (33)
fred_moita (40)
mariuzs (46)
Spurtzi (53)
zswazze (28)
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

Prima zi pe plaja

Discutii diverse pe tema detectiei pe plaja sau in apa.
Urmaresc subiectul: digger

Re: Prima zi pe plaja

Mesaj necititde Monte Cristo » Mar Apr 03, 2012 9:40 am

Foarte frumoasa bucata de plaja.

Puteti incarca fotografiile in galeria noastra de imagini, dupa care atunci cand scrieti mesajul alegeti "gallery" si iamginile dorite. E mult mai practic astfel.
Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde sobi » Joi Apr 19, 2012 1:59 pm

frumoasa zona,sunt convins ca exista si multe obiecte interesante de descoperit pe acolo....In pozele postate am vazut detectie doar in plaja uscata,cert e ca pe nisip ud la reflux (low tide),obiectele valoroase sunt mai frecvente.....
sobi

Mesaj necititde laur_brasoveanul » Vin Apr 20, 2012 8:13 pm

Asa este. Se pare ca multi, dupa ce beau o bere sau doua se baga in apa fara sa-si mai scoata lantul de la gat sau bratara de pe mana. Din pacate E-tracul nu are performante prea bune in apa :) (nu risc sa-mi ud aparatul). Am fost si ieri la o detectie pe plaja, dar nu m-am ales decat cu un pumn de monede moderne de provenienta americana, bermudiana si canadiana. Probabil ca voi posta cateva poze, dar deocamdata nu am fotografiat "captura". Este si o perioada mai putin propice pentru detectie. Iarna vantul si curentii spala plajele, reducandule doar la mai putin de o treime. Atunci se pare ca se formeaza "buzunare" de obiecte pe langa stanci, iar detectia de iarna are sanse sa fie cea mai fructoasa. O alta perioada buna este in timpul sezonului, seara, dupa ce se retrag turistii ( http://v8.cache5.c.bigcache.googleapis. ... _counter=1 ) de pe plaja. Primavara plajele sunt acoperite de un strat proaspat de nisip, care are mai mult de jumatate de metru. Dupa cum vedeti, cu teoria stau bine, practica ma omoara :) . Ce m-a derutat foarte tare este ca am gasit niste inele de la cutiile de bauturi energizante cred (au o culoare usor galbuie) care pe ecranul aparatului indica aceleasi numere ca si aurul ( 12/24 , 12/25, 12/26 ). Nu va inchipuiti ce bucurie urmata de dezamagire am trait cand am vazut semnalele pe aparat. Cum ma intorc acasa, cred ca o sa apelez la cineva care stie cum sa citeasca aparatul, pentru ca mai am multe de invatat.
laur_brasoveanul
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Minelab (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1)
Imagini: 92
Detector:

Mesaj necititde sobi » Mie Apr 25, 2012 7:50 pm

de inele de la dozele de bere nu ai cum sa scapi,faptul ca ai gasit "cateva"este normal,bine ca nu sunt foarte multe....cat despre sezon....orice perioada este buna,bineinteles ca atunci cand sunt turisti se gasesc obiectele proaspat cazute la suprafata si deci mai usor detectabile , iar iarna eroziunea puternica decoperteaza plaja de nisip si semnalele sunt acesibile,in raza de detectie,dar ce se poate face acum e cautarea de asa zisele "taieturi" in plaja,zonele unde curentii muta cantitati mari de nisip.Asa cum ai spus pe langa bolovani si nu numai,ideea e ca trebuie sa observi plajele connstant si vei vedea diferentele de nivel cu timpul,asta daca nu sunt evidente,ca niste borduri de nisip,pietrusul si orice alte obiecte mai mari si grele sunt si ele determinator a eroziunii puternice.discriminarea semnalelor nu duce decat la reducerea sanselor de a gasii bijuterii,in cazul in care vrei sa cauti doar monede se poate apela cu succes la discriminare dar pentru bijuterii nu este indicat.Foitele de aluminiu intra in raza medalioanelor mici sau chiar a lantisoarelor,cerceilor mai mici,inelele de bere in raza inelelor de aur....inelele de bere sunt de mai mulote tipuri si pot fi deosebite pe afisajul detectorului dar la fel sunt si inelele de aur....Pe scur:cauta zonele erodate si sapa orice semnal,cu putina experienta vei avea rezultate din ce in ce mai bune,uneori neinchipuit de bune... :) bafta!
sobi

Mesaj necititde laur_brasoveanul » Dum Apr 29, 2012 7:47 pm

Multumesc de sfaturi. Pana acum credeam ca un anumit metal da un anumit semnal. Acum am descoperit ca e important cum e prelucrat acel metal. Cineva m-a rugat sa-i "detectez" lantul gros de aur pe care-l avea la el. Am fost descumpanit sa vad ca imi indica aparatul un semnal destul de ciudat, diferit de semnalul verighetei mele. Mai am de invatat :md1: !
Aici mai sunt cateva fitografii facute pe plaja: Sper sa va placa!
laur_brasoveanul
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde laur_brasoveanul » Dum Apr 29, 2012 8:20 pm

In legatura cu sapatul fiecarui semnal, pot spune ca e destul de dificil, pentru ca pe anumite plajeeste, foarte contaminate de gunoaie, aparatul parca e ceas desteptator. Tiuie ca apucatul iar cand sapi, in 99% din cazuri sunt obiecte fara valoare. Sunt cateva plaje foarte intretinute, unde oamenii respecta curatenia si arunca gunoaiele la cos, iar ce suna in casti are mai multe sanse sa fie ceva pierdut si nu aruncat. Dar sunt si cateva plaje unde se tin concerte de reggae, unde lumea se imbata si danseaza si, in teorie, posibilitatea sa piarda podoabe e destul de mare, dar sunt atatea gunoaie detectabile pe metru patrat, incat detectorul e aproape inutilizabil.E ca si cand ai incerca o detectie intr-un cimitir de masini.
laur_brasoveanul
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde sobi » Lun Apr 30, 2012 2:37 pm

Din pacate exista destule plaje extrem de contaminate,dar cu cat te indepartezi de nisipul uscat cu atat gunoaiele se imputineaza,actiunea apei inlatura obiectele relativ usoare,mai putin dense,si tendinta e de a ramane cele dense:aur argint cupru ,deci bijuterii si monede.....ideea e ca trebuie detectat cat mai aprope de linia apei la reflux,asta pt ca nu ai un detector de apa,pt ca in apa situatia se schimba,semnalele nedorite dipar in mare parte,uneori ramanad doar monede, bijuterii si eventual plumbi (de pescuit sau nituri de la barci).De regula existenta semnalelor nedorite in nisiul ud,la reflux,e un indicator al acumularii de nisip si detectia nu trebuie sa continue in acele locuri,disparitia gunoaielor/semnale usoare indica eroziune si deci sanse mai mari de a descoperii semnale dense la care nu ai putea ajunge in zonele cu nisip depus.Observarea plajei si modificarile ei alaturi de detectia relativ frecventa a anumitor plaje o sa iti aduca o serie de informatii pe care le vei putea procesa in vederea unor sesiuni de detectie reusite.
sobi

Mesaj necititde laur_brasoveanul » Lun Apr 30, 2012 10:01 pm

laur_brasoveanul
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde sobi » Joi Mai 10, 2012 12:35 pm

scoate punga de pe coil ,in afara de faptul ca arata caraghios nu te ajuta cu nimic,este rezistent in apa garantat de minelab deci nu trebuie sa iti faci probleme.In apa nu are rost sa intri pentru ca acolo chiar risti sa se ude electronica.Detectorul tau nu trebuie sa fie deloc instabil in nisipul ud,dimpotriva este unul dintre cele mai stabile,in concluzie: l-ai setat gresit.Incearca diferite setari pana cand ramane stabil ,incearca sa cobori putin din sensibilitate sau ceva....documenteaza-te...citeste pe forumuri destre setari in wet sand .....aici ai un link : http://www.treasurenet.com/forums/minelab/ ....."You are probabaly running your sensitivity too high, especially if you are running in manual. You will be more prone to false signals in wet sand. Not all beaches are the same, some have higher concentrate of mineralisation and you will have to alter your machine to suit. What coil are you using? Bigger coils are more prone to falsing. You should also remember to noise cancel as well. In wet sand, Set your sensitivity to manual but run on low settings gradually raise you settings until you experience falsing then reduce your sensitivity slightly. Run with deep on, fast off. Low trash and in difficult. On dry sand run in neutral. good hunting seeya Neilo "
Astept o postare cu un inel de aur cu ceva diamante....stiu ca ai sa reusesti :D
sobi

Mesaj necititde sobi » Joi Mai 10, 2012 12:40 pm

aici mai ai niste linkuri, sectia minelab e-trac http://www.findmall.com/list.php?63 si sectia plaja si apa http://www.findmall.com/list.php?26
sobi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Detectie in apa si pe plaja