Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)

In urmatoarele 7 zile
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)
alfonsinho (34)
klan (48)
vulcan1978 (42)
cosmonat (29)
FiareVechi (30)
Gabriel (30)
Vali1210 (50)
Dinamor (44)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

Sfaturi pentru incepatori de la un incepator

Discutii generale despre activitate. Dezbateri, pareri, orice nu-si gaseste locul in celelalte sectiuni ale forumului.

Mesaj necititde kenwood197 » Mar Apr 09, 2019 11:36 am

Salutare tuturor !

Sa incepem cu inceputul printr-o mica prezentare. Meseria de baza cu care imi sustin hobby-ul, este din domeniul IT, nu este foarte costisitor pana in acest moment si spun asta pentru ca nu am facut deplasari strict pentru detectie. Pasiunea a inceput cu acest forum de unde am furat toate informatiile necesare, pentru a intra in posesia a doua detectoare (detector+pinpointer) si bineinteles doua autorizatii (Ilfov). Tin sa mentionez ca aici gasiti toate informatiile necesare legate de autorizatie si cum se procedeaza. Pe poteca ce duce catre aceste autorizatii va veti lovi de sistem romanesc care nu functioneaza mereu atunci cand veti merge la politie sa va eliberati cazierul ( se face pe loc fara bani fara timbre, doar cu buletinul, da, exact ca la banca :)) ), Va veti mai lovii de un functionar ANAF (plata 10lei trezorerie) care nu stie "ce e aia detector de metale".
Trebuie sa mai stiti ca parerile sunt foarte impartite si diversificate legate de ce detector trebuie sa iti iei, eu unul personal l-am ales dupa buget si cam cati bani am vrut sa investesc in acest sport hobby sau cum vreti sa ii spuneti. Producatorul ales a fost Garett si am ales din gama lor 300i si nelipsitul pinpointer Garrett Pro-Pointer AT care pot spune ca nu trebuie sa lipseasca din chitul de start ( spun asta pentru ca am ramas fara baterie la pointer la 2 ore din 4 petrecute pe teren, restul de doua au fost chinuitoare fara el ).
Nu spun ca restul detectoarelor nu sunt bune dar am zis ca asta este mai raspandit si pentru inceput nu cred ca imi trebuie mai mult. Dupa ce am depus dosarul pentru autorizatie in care s-au regasit urmatoarele: Factura copie si original (il primesti inapoi dupa ce se uita pe el ofiterul) Buletin copie si original, Cazierul, Doua formulare separate completate cu seriile detectoarelor Pointer si Detector, eu am facut plata online si am scos si un extras de cont cu tranzactia respectiva, atasata la dosar. chitantele de 10 lei x2 buc cu mentiunea Taxa Autorizatie Detector Metale (bineinteles ca nu scrie nimic pe chitanta ci este doar un "cod" cu, unde s-au dus banii.)

Pentru o prima detectie, am fost intr-o padure din apropierea satului unde locuiesc si mi-a oferit primele "cadouri" doua cartuse si un glont obosit,intact ! Din trusa nu trebuie sa va lipseasca urmatoare:
- sandwish-uri
-apa
-manusi
-cazma
-baterii de schimb pentru ambele detectoare.

Spor ! :md3:

PS: rog colegii sa ma completeze daca lipseste ceva!

Imagine
kenwood197
Nou sosit
Nou sosit

Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: Sfaturi pentru incepatori de la un incepator

Mesaj necititde nosaint » Mie Apr 10, 2019 7:43 am

Bine ai venit :)
ca si echipament de "campanie" eu am renuntat la cazma, folosesc un hori hori (gardening tool) si in loc de baterii am trecut la doua seturi de acumulatori :)

In rest! Bafta si la cat mai multe descoperiri!!!
nosaint
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Imagini: 19
Detector:

Re: Sfaturi pentru incepatori de la un incepator

Mesaj necititde pratmin » Joi Apr 11, 2019 8:18 am

Bine ai venit si pe forum!
Intr-adevar, aici raman informatiile si se pot gasi usor cu motoarele de cautare.
Succes in noul hobby si te asteptam cu descoperiri interesante.
Atentie la munitia activa, citeste cu atentie legislatia (in detaliu, in linkul de mai jos).
pratmin
Staff
Staff

Medalii: 10
Fisher (1) 500 posturi (1) 1000 posturi (1) 1500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Detectorist recunoscut (1) Intelept (1) Invatat (1) Fair-play (1) Cercetas (1)
Detector:

Înapoi la Discutii generale