Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
catuttz (42)
creata1987 (33)
fred_moita (40)
mariuzs (46)
Spurtzi (53)
zswazze (28)

In urmatoarele 7 zile
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)
alfonsinho (34)
klan (48)
vulcan1978 (42)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

curatare prin electroliza home made

Discutii despre diverse metode pentru curatarea obiectelor gasite.
Urmaresc subiectul: Ghizy

Mesaj necititde viorel » Mar Aug 12, 2014 10:39 pm

Salutare
astazi as vrea sa va impartasesc, cateva din realizarile mele legate de curatarea prin electroliza.
principiul este simplu, se ia un vas de plastic, un electrolit de care se leaga plusul, eu am folosit o tabla de inox pe care am curbato in forma de semicerc, asta pentru o mai buna curatare a obiectului, avem vasul, avem o bucata metal inoxidabil( teoretic, practic, tabla mea debinox dupa cateva curatari este swaitzer ) se ia un traf, se poate folosi orice este peste 6v, eu am folosit de 9 si de 12, respectiv un redresor pt masina, acel vas se umple cu apa, ( indicat ar fi sa fie apa distilata, sau apa fiarta si racita) in acea apa se poate pune , praf de copt(nu prea ar fi indicat, deoarece lasa oarece reziduuti, contine si amidon ) sau bicarbonat sau soda de rufe, concentratia o gasiti voi, nu am vreun aparat de masurat concentratia, la 2kg apa , am pus un plic de bicarbonat din comert( plic la 1 leu) probabil cea mai mare greutate (80 gr) se amesteca, de aici, facem in felul urmator, legam plusul pe electrolit( tabla de inox) minusul pe obiectul ce dorim sa il curatam, ambele se vor scufunda in solutie, de mentionat ar fi, legaturile ar fi bine sa stea in afara lichidului( sau mai simplu, legati de firele redresorului/ trafului, alte cabliri mai groase pt a oxida mai greu, obiectele ( trebuie sa fie de fier, in general ruginite) ,( asta este scopul, sa scoatem rugina fara sa afectam structura, forma sau patina obiectuluo ce il curatam) sa fie curatat un pic in locul in care minusul se leagavde obiect( important este sa faca contact cu metalul) mai jos atasez cateva obiecte curatate la electroliza , cat si o cheie pe care am curatato doar pe jumate pt a vedea diferenta
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Egalitatea nu există decât în matematică
viorel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Medalii: 3
Garrett (1) Steaua comunitatii (1) Best finder (1)
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: curatare prin electroliza home made

Mesaj necititde nosaint » Mie Aug 13, 2014 10:14 am

multumesc mult pentru info. Chiar voiam sa imi mesteresc un astfelde aparat pentru electroliza:)
nosaint
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Fair-play (1)
Imagini: 19
Detector:

Mesaj necititde viorel » Mie Aug 13, 2014 1:49 pm

Sa nu atingi bornele intre ele, respectiv tabla si obiectul.
viorel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde bfonokk » Mar Sep 09, 2014 9:58 am

A fost metoda mea preferata de a curata fiarele puternic ruginite. Ai descris bine procesul, dar as mai face cateva precizari ca totul sa fie corect din punct de vedere "stiintific" :)
Apa curata nu conduce curentul de aceea este nevoie sa adaugam alte substante cum ar fi bicarbonat de sodiu, soda, soda caustica sau alte substante. Sarea de bucatarie nu este recomandata deoarece poate produce gaze de clor, care este extrem de toxic si coroziv. Alegerea mea a fost soda caustica care teoretic nu se mai gaseste in comert, dar practic poti cumpara un kilogram la 2 lei. Astfel apa devine conductor si se numeste electrolit. Placa de inox care intra in apa se numeste electrod, iar daca polul pozitiv este conectat devine anod. Obiectul care trebuie curatat este tot un electrod si conectind polul negativ devine catod.
Fenomenul prin care se curata rugina se numeste electroliza si este mai precis electroliza apei prin care apa se descompune in oxigen (pe anod) si hidrogen (pe catod). Hidrogenul intra in reactie cu rugina printr-un proces numit reductie transformand astfel rugina intr-o substanta de culoare neagra care este mai usor de indepartat. Formula exacta nu o stiu, am cam chiulit de la orele de chimie.
Pe anod se produce oxigen si se oxideaza puternic, de aceea este recomandat ca anodul sa fie din material slab oxidabil. Eu am folosit o tabla de inox de 2 mm, care rezista destul de bine, dar totusi trebuie curatata din cand in cand.
Daca inversam polurile procesul se inverseaza si obiectul nostru se corodeaza rapid. Acest procedeu este des folosit de falsificatori pentru a inbatrani artificial chinezariile.
Viteza procesului depinde de putere. Tensiunea fiind fixa singurul factor este amperajul. Acesta o putem influenta prin concentratia electrolitului, suprafata anodului si cu distanta dintre electrozi.
Eu am folosit o sursa veche de calculator, care este o sursa in comutatie capabil sa debiteze curenti relativ mari (18A la 12V). Un alt avantaj este ca are protectie la scurt circuit, se opreste automat in caz ca facem accidental contact direct intre electrozi. Nu are insa protectie la supraincarcare, de aceea am conectat un ampermetru in serie. Amperajul ideal este undeva intre 5-10A. Sub 5A procesul devine lent, iar peste 10A apa incepe sa fiarba. Cu putina experienta se poate vede si fara ampermetru.
Eu am curatat mai ales baionete gasite in pamant si l-eam scufundat complet in solutie. Pentru anod am folosit doua placi de inox cu suprafata mare amplasate la o distanta de cca. 3-5 cm de obiect.

Astfel se pot curata obiecte puternic corodate, dar de multe ori rezultatul nu este cel dorit. Suprafata devine lucioasa, iar gropitele si defectele ies la iveala si obiectul capata un aspect ciudat.
De acceea acum nu mai folosesc electroliza. Fiind colectionar de arme albe incerc sa achizitionez piese in stare cat mai buna sau folosesc metode mai putin drastice ca sa pastrez patina.
bfonokk
Nou sosit
Nou sosit

Medalii: 1
Steaua comunitatii (1)

Mesaj necititde lavynyu » Mar Sep 09, 2014 12:01 pm

Si dupa ce piesele au fost curatate cu ajutorul electrolizei cu ce este ideal a fi unse ca sa nu rugineasca din nou ????
lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Imagini: 0
Detector:

Mesaj necititde bfonokk » Mar Sep 09, 2014 12:27 pm

Buna intrebare. Depinde de piesa. De obicei ajunge si un strat subtire de lac, dar la arme albe, care tot timpul sunt frecate, bagate si scoase din teaca etc. nu este ideal. Vaselina mi se pare cam jegoasa, iar solutiile magice ca WD40 nu prea tin. Eu folosesc la baionete ulei pentru mecanisme fine, dar trebuie unse periodic si depozitate in mod corespunzator in locuri ferite de umezeala. Eu le tin intr-o lada impreuna cu un saculet de silica gel care absoarbe umezeala.
bfonokk
Nou sosit
Nou sosit

Steaua comunitatii (1)

Mesaj necititde viorel » Sâm Oct 04, 2014 11:04 pm

Eu folosesc ulei de drujba :) se pare ca le mentine bine.:)
viorel
Credincios Coroanei
Credincios Coroanei

Detector:

Mesaj necititde MarianCi » Dum Oct 26, 2014 11:27 am

Eu folosesc electroliza pentru a îndepărta sedimentele de pe monedele care le găsesc la plajă.
De obicei cele vechi sunt puternic sedimentate și imposibil de văzut vreun detaliu.
După câteva ore de electroliză se poate citi moneda, chiar dacă de cele mai multe ori sunt puternic afectate.

Eu folosesc un încărcător de telefon modificat și foloseam sare de bucătărie în apă, dar după ce am citit mai sus, nu o să o mai folosesc.
Și eu am chiulit de la multe ore de chimie, mi se părea că se simte un miros mai ciudat când fac electroliză, acum știu de ce.
MarianCi
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Garrett (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde lavynyu » Dum Oct 26, 2014 3:42 pm

Alta intrebare , apa(compozitia) de cate ori se poate folosi sau dupa ce ne dam seama ca ar trebui schimbata mai ales cand curatam obiecte mai mici !
lavynyu
lavynyu
Veteran
Veteran

Medalii: 5
Garrett (1) 500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1) Fair-play (1)
Detector:

Mesaj necititde mbordan » Dum Oct 26, 2014 10:57 pm

Buna seara
Am si eu niste mici observatii
In primul rand electrodul "de sacrificiu" nu este bine sa fie din inox. Desi se corodeaza intradevar mult mai greu, in timpul electrolizei el formeaza in apa niste compusi extrem de toxici (nu are rost sa intram prea mult in chimie).
In al doile rand este bine ca, in timpul curatarii, curentul sa nu depaseasca 5 amperi. In caz contrar, pe suprafata obiectului ce il curatati poate aparea o coroziune indusa de "explozia" bulelor de hidrogen pe suprafata obiectului (obiectul capata o textura poroasa). Desi dureaza mai mult, stiti vorba aia cu "lucru bun la noua luni".
In ceea ce priveste amperajul, acesta poate fi controlat ori cu ajutorul sursei de curent (daca se poate) ori printr-o concentratie mai mica a electrolitului.
Foarte important este ca dupa incheierea curatarii, obiectul sa nu fie lasat neprotejat. In contact cu aerul, el va incepe sa rugineasca imediat ce s-a uscat. Pentru aceasta, recomandarea mea este ca, atunci cand este inca ud, sa pensulati/scufundati obiectul in acetona. Aceasta este un foarte bun desicant (elimina apa de pe suprafata obiectului). Dupa aceasta faza se trece la protejarea obiectului cu ajutorul uleiului ( poate fi cel de mecanisme fine, siliconic sau ulei de arma) sau ceara
mbordan
Începator
Începator

Steaua comunitatii (1)

Următorul

Înapoi la Curatarea metalului