Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
aclaimed (45)
AndreiHD (29)
ares (42)
cosminburcea (41)
Cristi90 (32)
girlonc (44)
LUPEAN CATALIN (41)
Picasso (44)

In urmatoarele 7 zile
danfurdui (62)
Mario94 (26)
marius80 (37)
marko (40)
psg72 (48)
rebtech (30)
volard (102)
catuttz (42)
creata1987 (33)
fred_moita (40)
mariuzs (46)
Spurtzi (53)
zswazze (28)
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

Spectra V3

Programe si sfaturi despre folosirea detectoarelor de metal.

Spectra V3

Mesaj necititde worms » Mar Sep 17, 2013 10:13 pm

Salut.Dupa multe comparatii si vizionari de filme cu teste m-am decis pentru achizitionarea de pe ebay a unui Spectra V3 .Ce ma incantata fost pretul bun la care l-am gasit si faptul ca a fost descries de vanzator ca fiind nou,nefolosit dar in regim de sh,ramane de vazut adevarul dupa ce primesc pachetul :) . Am deschis acest topic pentru a intreba posesorii de Spectra V3 daca se merita sa fac upgrade-ul la V3i imediat sau pot sa mai astept sa ma invat cu detectorul si abia pe urma sa-l trimit la resoftat. sunt atat de diferite noile setari incat e mai bine sa-mi formez mana cu ele sau sunt oarecum asemanatoare cu functiile vechi? si am mai inteles de pe net ca dupa operatiunea de rescriere a softului se dezactiveaza modul de Bluetooth ce face posibil transferul de setari intre detectoare (asta nu ar fi tare important ca densitatea de v3 in zona la mine e mica tare :) ) .
worms
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
White`s (1) Steaua comunitatii (1)
Detector:

Spectra V3

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Re: Spectra V3

Mesaj necititde cipryani » Mar Sep 17, 2013 11:32 pm

Daca crezi ca se merita sa platesti vama, bafta :)

Ca sa nu te trezesti prea tarziu ai un link mai jos, si poti sa mai cauti pe forum info despre detectoarele din usa.

Mai multe detalii ->
cipryani

Mesaj necititde worms » Mar Sep 17, 2013 11:54 pm

pai nu am cum sa platesc vama ca detectorul a fost achizitionat din comunitate , nu spun pretul de 1000$ cat am dat pe el ca sa pot sa-l vand mai tarziu mai scump cum se practica acum la rubrica vanzari :) . glumesc ,evident, cu vanzarea si i-mi cer scuze daca am jignit pe cineva :D .mai am o pasiune si anume aeromodelismul si am achizitionat o gramada de chestii din china sau state astfel incat sa stiu cu ce se mananca taxele vamale .
worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Mesaj necititde Monte Cristo » Mie Sep 18, 2013 8:13 am

Va salut si felicitari pentru achizitie. Whites este o alegere excelenta iar Spectra V3 este si mai excelenta :mrgreen:.
Cel mai bine ar fi sa puneti intrebari dupa ce-l vedeti si testati. Este oricum un detector usor de utilizat, necesitand doar calm, ca orice detector.

Fiind pasionat de aeromodelism aveti un avantaj. Puteti monta camere pe aeromodele cu care sa cercetati dinainte terenul si la alta scala. Cred ca pe aceasi idee puteti colabora cu colegi din judetul dvs., si de ce nu, cu ceilalti colegi.
Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde worms » Mie Sep 18, 2013 10:47 am

worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Mesaj necititde Monte Cristo » Mie Sep 18, 2013 11:37 am

Google earth, maps sau satelit nu ajuta la fel de mult ca instantaneele din aeromodele. Si credeti-ma, asta e practica foarte buna. Chiar aveti un avantaj si trebuie sa va folositi de el. Din instantaneele facute dintr-un aeromodel puteti vedea mult mai multe si compara apoi cu alte informatii detinute (google maps daca doriti). Veti intelege dupa primele detectii :D.
Imagine
Monte Cristo
Veteran
Veteran

Medalii: 3
500 posturi (1) Steaua comunitatii (1) Intelept (1)
Imagini: 21
Detector:

Mesaj necititde worms » Sâm Sep 21, 2013 8:14 pm

am primit detectorul si as avea nevoie de ceva lamuriri de la posesorii de spectra seria v.deoarece l-am achizitionat second(estetic arata ca si nefolosit) ma intereseaza daca exista ceva trick-uri pentru verificarea functionarii corecte a acestuia , din ce m-am documentat de pe net am gasit doar ca se duce sensibilitatea la 15 si cu detectorul pozitionat in aer sa nu apara overload ceea ce ar indica o defectiune de coil. am facut testul, nu apare overload dar la pragul de 15 citeste tinte imaginare prin aer , stabil fiind pe la 7 sau 8.poate verifica cineva testul in paralel si sa-mi confirme daca e normal sau nu? si eventual mai stiti si alte teste?
worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Mesaj necititde worms » Lun Sep 23, 2013 10:03 pm

din ciclul: eu centrez, eu dau cu capul am sa incerc sa expun din observatile mele.constatarile mele au fost facute pe bobina standard D2 de 10 inch ,aceasta fiind pozitionata in aer.sensibilitatea DM este data de doi factori si anume,factorul de amplificare al preamplificatorului cu o scala de la 1 la 15 si discriminarea cu o scala de la 1 la 95. cu cat amplificarea este mai mare spre 15 cu atat trebuie scazuta discriminarea spre 60 ca altfel intra intr-o auto-oscilatie manifestata prin aparitia de tinte false, optimul fiind pe la 7 sau 8 (deci la jumatate)cu discriminarea spre 90 si ca si idee marirea sensibilitatii pentru a creste distanta de detectie se poate face doar cu pretul scaderii discriminarii. am sa revin si cu alte concluzii pe masura ce incep sa inteleg cum functioneaza ,poate sunt de ajutor cuiva sau poate gresesc si m-as bucura sa ma corecteze cineva cu experienta.
worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Mesaj necititde worms » Lun Sep 23, 2013 10:23 pm

scuze de dublu post dar edit-ul nu mai e activ. ma intereseaza functia tx-boost ce face efectiv, am inteles ca mareste distanta de detectie dar cum face asta practic? mareste tensiunea in bobina sau cum? cele trei frecventele de lucru raman aceleasi : 2,5khz - 7,5khz -22,5khz
worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Mesaj necititde worms » Sâm Oct 05, 2013 11:28 am

o intrebare: daca ciocanesc cu degetele in bobina e normal ca detectorul sa genereze sunete? e ca o instabilitate manifestarea si de ce zic asta ? pentru ca e enervant ca atunci cand iei detectorul si baleiezi solul,miscarile mecanice ce se produc se transmit prin brat in bobina si apar sunete ca niste tinte false .e bobina mea cu probleme sau asa sunt toate detectoarele?
worms
Intermediar
Intermediar

Detector:

Următorul

Înapoi la Cum sa-l folosesti...