Interesant

Grup Facebook

Aderati la grupul comunitatii pe facebook.
Grup Facebook

Zile de naştere

La mulți ani! :
DanMart (31)
geoverde (63)
Leonidas (47)
PUTIN (66)
radura (34)
Sag3tica (44)
TopografBv (34)
xess_dsc (43)

In urmatoarele 7 zile
ankualex (31)
hgvlad (35)
Magic4ro (53)
mosin73 (45)
Omulrecent (48)
radhoo (38)
Sinaia (52)
tehnicoldtimer (34)
zsoltbook (42)
CrsKy (37)
Eugen84 (36)
gabriel69 (51)
Rusescu (26)
Zoi (46)
besthero (27)
C0n57an71n (37)
Gajo (40)
lordcrys (32)
dan65 (55)
Doru07 (51)
unhl13 (33)
calin8 (34)
dog (45)
florin73 (47)
misu (28)
salmoman (56)
stefan78 (42)
teodorarh (61)
alfonsinho (34)
klan (48)
vulcan1978 (42)
cosmonat (29)
FiareVechi (30)
Gabriel (30)
Vali1210 (50)

Ceasul fermecat

Membri noi

Nume utilizator Membru din
Mihai Stanciu 05 Noi
VasileBc 17 Iul
Alex91 25 Iun
ioni 23 Iun
radura 15 Iun
titi 12 Iun
cheloo 11 Iun
Deceneu24 07 Iun

ceva informatii utile (am nevoie)

Programe si sfaturi despre folosirea detectoarelor de metal.

Re: ceva informatii utile (am nevoie)

Mesaj necititde mihaicar » Lun Apr 08, 2013 11:27 pm

Pagina 15 Intretinere

EDS-ul este un instrument electronic de inalta calitate. Desi construit robust si proiectat sa reziste la cerintele normale ale detectarilor trebuie avut grija.
Operati detectorul asa cum se recomanda in manualul de instructiuni.
Scoateti bateriile din aparat daca nu il veti folosi pentru o durata lunga de timp. Aceasta va proteja detectorul la posibile scurgeri din baterii.
Baleiati bobina cu atentie si evitati sa o loviti de pietre, copaci sau alte suprafete dure.
Folosirea protectiei pentru bobina este recomandata pentru protejarea la abraziune.
Bobina esrte rezistenta la apa, dar partile electronice nu sunt. Intotdeauna preveniti orice umezeala sau apa sa nu intre in cutia de control a detectorului.
Protejati detectorul de praf, umezeala si temperaturi extreme. Tineti-l curat si uscat si evitati intrarea nisipului sau alte particule abrazive in tije sau piulitele de strangere.
Nu folositi solventi la curatarea detectorului.
Pastrati cablul bobinei rasucit cu grija pe tije si protejati-l. Cablul prea larg, atanand poate fi ciupit si face scurt circuit, cauzand zgomote eratice sau inlocuirea inutila a bobinei.
Nu incercati sa modificati sau sa reparati electronica detectorului pentru a nu anula garantia.

Pagina 16. Rezultatele testelor in aer

Tabelul arata rezultatele comparative intre detectorul EDS cu bobina standard de 9”x9” si alte detectoare VLF ale unor fabricanti de top.
Va rugam sa notati ca EDS cu bobina 9”x9” depaseste semnificativ ca sensibilitate toate celelalte detectoare testate. Pentru unele tinte aprametrii EDS sunt si cu 60% mai buni. Notati ca detectorul dumneavoastra are senzitivitate la fel de buna de la tinte foarte mici la tinte foarte mari, de la tinte cu conductivitate foarte scazuta la cele cu conductivitate foarte mare. Chiar si cu bobina optionala de 6” EDS depaseste celelalte detectoare.
Testele sunt facute in acelasi timp (in aceleasi conditii meteorologice), in teren, departe de perturbari electromagnetice si de zone aglomerate.
Viteza de trecere a tintei prin fata bobinei la fiecare detector este viteza normala (medie). Aceiasi viteza este cea mai indicata pentru detectare in teren. Cu cresterea vitezei de baleire parametrii la toate detectoarele cresc proportional, dar aceasta nu este realistic sa se intample in timpul detectarii in teren.
Testele sunt facute in modul de operare Discriminare al detectoarelor.
Toate detectoarele au senzitivitatea crescuta la punctul maxim unde mai sunt inca stabile.
Testele au fost facute de un detectorist profesionist independent .

Pe tabele si poze cred ca se descurca toata lumea.

Si acum sa terminam cu INCEPUTUL:

Pagina 1, 2 Asamblarea detectorului

1. De pe ansamblul inferior al tijei indepartati surubul de montaj si piulita de pe varful tijei.
2. Introduceti varful tijei intre urechile de montaj ale bobinei si aliniati gaurile din varful tijei si ale saibelor cu cele ale urechilor de montaj.
3. Itroduceti surubul de montaj prin gaurile din urechile bobinei si varfului tijei.
4. Instalati piulita pe surubul de montaj strangand la mana.
Nota: strangeti piulita dupa ce ati asamblat tot manerul si ati ajustat pozitia bobinei fata de pamant.
5. Introduceti prin alunecare capatul tijei inferioare in tija din mijloc pana cand butonul de fixare face click in prima gaura de reglare.
Nota: Strangerea inelului de blocare inferior se va face dupa ce ati asamblat tot manerul si ati ajustat lungimea de lucru a manerului.
6. Apasati butonul de fixare al ansamblului tijei superioare (tija S) si glisati tija superioara in celalalt inel de blocare al ansamblului tijei din mijloc pana cand butonul de fixare face click in gaura fixand cele doua ansambluri intre ele. Strangeti blocajul tijei pentru a asigura cele doua ansambluri impreuna.
7. Infasurati cablul in jurul tijei lasand suficient joc pentru a permite reglarea bobinei fata de sol.
Nota: Nu lasati cablul sa atarne deasupra bobinei. Detectorul este destul de sensibil sa vada firisoarele subtiri din cablu, un cablu infasurat larg cauzand semnale false cand bobina detecteaza firele in miscare. Pentru a asigura cablul sa nu se desfasoare il puteti fixa la capatul de sus si de jos cu niste opritoare (de plastic)

Detectorul este echipat standard cu doua bobine SEF Pro de 9”x9” si de 12”x12”. Aceste bobine au o senzitivitate si adancime mai buna, o mai buna “tintire”si isi mentin reglajele perfect si in variatii mari de temperatura.
Pentru a va obisnui cu operarea detectorului va recomandam prima data sa folositi bobina mica de 9”x9”. Bobina de 12”x12” este mai sensibila si adanca, dar ca sa o puteti folosi trebuie sa aveti experienta in operarea detectorului.
Pentru primele teste si acomodarea cu detectorul va recomandam sa o faceti in teren, departe de interferentele electromagnetice ale zonelor aglomerate.
Lungimea manerului trebuie reglata in asa fel incat detectorul sa nu devina obositor sau inconfortabil dupa o folosire indelungata. Manerul detectorului ar trebui sa va vina in palma cu mana relaxata cu tija extinsa in fata dumneavoastra. Ar trebui sa puteti baleia detectorul inainte si inapoi in fata dumneavoastra folosind miscari relaxate din umar. Bobina nu trebuie sa atinga pamantul in timpul miscarilor de baleiere. Unghiul bobinei fata de sol trebuie sa fie paralel cu solul ca in fig.1.
Rotiti detectorul dintr-o parte in alta in arce de aproximativ un metru, suprapunand rotirile succesive. Detectorul este proiectat sa dea adancimea maxima fara cerinte de viteza mare de rotire, deci la un tempo potrivit si confortabil pentru dumneavoastra. Defapt incercand sa detectati prea repede poate cauza o pierdere de adancime in sol puternic mineralizat. Indiferent in ce mod operati incercati sa mentineti bobina la o distanta constanta fata de sol, la aproximativ 2-3 centimetri. Multi oameni au tendinta ca la sfarsitul cursei sa ridice bobina, ca un fel de pendul, in mod special cand se grabesc (fig.2) . Incercati sa evitati acest lucru, pentur ca orice crestere a distantei de la bobina la pamant inseamna o scadere corespunzatoare a adancimii de detectie. Aceaste este usor de facut pe peluze, unde puteti mentine bobina pe iarba in timpul baleierii. Nu este la fel de usor in zone neregulate, cu pietre.
Lovirea solului sau pietrelor poate da semnale false.
Coborarea brusca a bobinei presand-o pe sol, in special in soluri ude si puternic mineralizate poate da semnale false de asemenea.

si am incalecat pe o sa si v-am spus povestea in limba romana.
sa va fie de folos. acum ca am citit cartea din scoarta in scoarta, pare un detector performant.
bafta
mihai
mihaicar
V.I.P
V.I.P

Medalii: 3
Garrett (1) Steaua comunitatii (1) Creativ (1)
Detector:

Stiai? Fiind membru al comunitatii noastre beneficiezi de reducere 5% adaugand in cosul de cumparaturi CUPONUL:

detectiemetal.com

Profita de ocazie!

Mesaj necititde Cuza » Lun Apr 08, 2013 11:43 pm

Mihai 1000000 de multumiri !!!!!
Ca tot romanul astept si pdf
Sa pot sa o adug la colectia de
Carti virtuale .
Cuza
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Detech (1) Steaua comunitatii (1)
Detector:

Mesaj necititde mihaicar » Mar Apr 09, 2013 12:02 am

rog un coleg sa ia textul tradus si sa il faca .pdf
eu nu am cum. trebuie separate paginile si aranjate in ordine.
spor la detectari. daca e ceva neclar intrebati-ma poate nu am ales cel mai fericit cuvant in toate cazurile.

ca o gluma:
un roman ii scrie iubitei din germania, si ca sa ii faca o surpriza ii scrie in germana. bineinteles se ajuta de un dictionar.

Draga mea = Meine Schwimmbagger

va dati seama de impresia facuta :)

sau un alt caz in care am vazut tradus cu ochii mei de un traducator autorizat.
intr-o lucrare matematica a tradus "vectorial field" ca "pajiste de vectori" in loc de "camp vectorial".
mihaicar
V.I.P
V.I.P

Medalii: 3
Garrett (1) Steaua comunitatii (1) Creativ (1)
Detector:

Mesaj necititde Hannibal » Mar Apr 09, 2013 12:58 am

Hannibal

Mesaj necititde Cuza » Mar Apr 09, 2013 8:07 am

Poti sa imi trimiti mail ? Pe adresa
cuza_2033@yahoo.com
Cuza
Intermediar
Intermediar

Medalii: 2
Detech (1) Steaua comunitatii (1)
Detector:

Mesaj necititde Hannibal » Mar Apr 09, 2013 9:36 am

Hannibal

Mesaj necititde luci » Mar Apr 09, 2013 12:36 pm

Salut, vezi poza atasata.
Daca fisierul PDF este prea mare, incarca-l pe www.scribd.com si posteaza linkul
Luci
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
luci
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Detech (1) Steaua comunitatii (1) Arheolog amator (1) Creativ (1)
Imagini: 51
Detector:

Mesaj necititde Hannibal » Mar Apr 09, 2013 5:54 pm

Extensia pdf nu este permisă. iata mesajul care imi apare,nu e vorba de marimea fisierului
Hannibal

Mesaj necititde luci » Mar Apr 09, 2013 6:02 pm

Scuze, am citit in graba mesajul. Probabil setarea e facuta pentru a nu avea probleme cu drepturi de autor(carti, etc).
Urca PDF pe scribd.com te rog si pune linkul pe aici.
Luci
luci
Veteran
Veteran

Medalii: 4
Detech (1) Steaua comunitatii (1) Arheolog amator (1) Creativ (1)
Imagini: 51
Detector:

Mesaj necititde Hannibal » Mar Apr 09, 2013 6:08 pm

Hannibal

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum sa-l folosesti...